Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Podziel się:

Podziel się:

Uczniowie z Reszla kodują w programie „ Zaprogramuj przyszłość”

Maj i czerwiec to czas wycieczek w całej szkole! Niewątpliwie z bardzo ciekawej wycieczki skorzystali uczniowie klas I-III uczestniczący w projekcie „Zaprogramuj przyszłość”. To my- nauczyciele prowadzący zajęcia z dziećmi mieliśmy możliwość wyboru miejsca i rodzaju ostatnich zajęć projektowych. Warunek był tylko taki, żeby pokazać uczniom na ostatnim wyjazdowym spotkaniu to, czego nauczyli się w szkole, ale w warunkach pozaszkolnych, w terenie.

Wybraliśmy się do Akademii Nauki w Olsztynie. W dniach 11-13 czerwca 2018 roku 115 uczniów naszej szkoły z klas I-III wzięło udział w tym przedsięwzięciu. Było programowanie, robotyka oraz przy okazji zwiedzanie stolicy Warmii i Mazur. Ciekawość dzieci została zaspokojona.
Akademia Nauki zaprosiła nas na zajęcia robotyki i programowania na bazie klocków Lego We Do 1.0 Program dostosowany został do wieku uczestników, zgodny z podstawą programową MEN do nauki techniki i informatyki w szkołach podstawowych w klasach I-III. Na zajęciach uczestnicy pracowali w 2-4 osobowych zespołach. Zbudowali roboty-zwierzęta z zestawów Lego. Rozwijali przy tym następujące kompetencje: umiejętności manualne, orientację przestrzenną, kreatywność, koncentrację, wiarę w swoje możliwości, wyznaczanie i osiąganie celu. Następnie wyposażyli roboty w silniki, sensory ruchu, odległości i dźwięku , rozwijając przy tym kompetencje - projektowania i tworzenia skomplikowanych systemów elektronicznych. Na zakończenie uczniowie zaprogramowali pracę robotów-zwierzątek w LEGO programie i Scratchu.
Czas realizacji projektu „Zaprogramuj przyszłość” dobiega końca. Dnia 11 czerwca 2018 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie odbyło się seminarium podsumowujące projekt w powiecie olsztyńskim. Wszyscy zgodnie potwierdziliśmy, że były to bardzo inspirujące zajęcia. Wszystkie 15 dwugodzinnych spotkań uczniowie odbierali z ogromnym entuzjazmem. Czekali na nie z niecierpliwością. Korzyści z udziału w projekcie mamy wszyscy. Dzięki temu, że szkoła została zakwalifikowana do udziału w projekcie otrzymaliśmy ciekawe, nowoczesne pomoce dydaktyczne dla klas I-III. Nauczyciele zostali przeszkoleni i wyposażeni w wiedzę niezbędną do prowadzenia zajęć z uczniami z programowania, które stało się od 2017/18 roku obowiązkowym elementem edukacji wczesnoszkolnej. Ponadto prowadzący uczestniczyli w indywidualnych spotkaniach mentorskich z trenerami, webinariach. Wielkie podziękowanie składamy pani Joannie Ciesielskiej- naszej trenerce, opiekunce, mentorce, która swoją pasją „zaraziła” nas kodowaniem i programowaniem.
„Zaprogramuj przyszłość” to inicjatywa Fundacji Orange i Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania. Był to projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W ramach realizacji tego projektu zrobiliśmy w naszej szkole z uczniami mały krok w kierunku zmian zachodzących w świecie.
W imieniu realizatorów projektu: Krystyna Bujnowska
Zdjęcia: Organizatorzy
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Krystyna oraz opublikowany na portalu Reszel: Uczniowie z Reszla kodują w programie „ Zaprogramuj przyszłość”
Oceń artykuł:

(0)