Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Podziel się:

Podziel się:

„Tajemnice lasu” - wycieczka klas pierwszych

Czwartek 11.01.2018 roku był dla klas pierwszych „a” i „c” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Reszlu dniem pełnym wrażeń. Dwie klasy pierwsze, wychowawczynie, chętni rodzice zaraz po dzwonku o godzinie ósmej wyjechały autokarem na wycieczkę do leśniczówki Grzybowo. Celem wizyty w lesie, było odwiedzenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Tajemnice lasu”.

Na miejscu pierwszoklasiści pod opieką leśnika wybrały się na spacer po lesie poszukiwać informacji na temat życia zwierząt. Uczniowie mieli okazję podziwiać poszczególne gatunki drzew. Ta wycieczka - to obserwacja naturalnego świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla uczniów. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Były do tego zadania świetnie przygotowane bowiem każdy uczestnik wycieczki posiadał do obserwacji lupę oraz lornetkę. Do pomiaru drzew przydały się przywiezione z domów metrówki. Najstarszy 350- letni dąb obejmowało aż 8 uczniów, co po zmierzeniu dało 5,5 metra obwodu drzewa. Dokarmiły leśne zwierzęta-przywiozły przysmaki: marchew, ziemniaki, kapustę, jabłka.
Dodatkową atrakcją wycieczki okazała się wyprawa na tamy bobrowe Każdy, nawet niewielki staw bobrowy może gromadzić tysiące metrów sześciennych osadów. Dzieje się tak dlatego, że prąd ulega zwolnieniu ułatwiając opadanie cząstek, woda przelewa się przez koronę szczelnej tamy, zaś roślinność porastająca dno i brzegi działa jak filtr zatrzymując zawiesiny. Bobry są roślinożercami, choć dawniej uważano, że potrafią polować także na ryby. Jedzą prawie wszystkie gatunki roślin przybrzeżnych i wodnych. Począwszy od października intensywnie tną krzewy i drzewa, magazynując je na zimę. A wynik tego cięcia zaobserwowaliśmy na żywo.
Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Najmłodsi uczniowie spędzili miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w uczniach zachwyt. Możliwość bezpośredniego kontaktu z nią dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że także one są za nią odpowiedzialne. Wyprawa zakończyła się ogniskiem, przy którym wszyscy piekli kiełbaski, wesoło śpiewali oraz zabawiali. Podsumowaniem wycieczki był quiz z pytaniami, dotyczącymi lekcji w terenie.
Składamy serdecznie podziękowanie panu Adamowi Macełko z Nadleśnictwa Mrągowo za umożliwienie odwiedzin w lesie, rodzicom za wspólny czas i pomoc w opiece, a uczniom życzymy, by ta „Żywa lekcja przyrody” pozostawiła w ich główkach jak najwięcej wiadomości przyrodniczych.
Krystyna Bujnowska
Zdjęcia: OrganizatorzyArtykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Krystyna oraz opublikowany na portalu Reszel: „Tajemnice lasu” - wycieczka klas pierwszych
Oceń artykuł:

(0)