Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Podziel się:

Podziel się:

„Koziołek Matołek”- z wizytą w klasie Ic

Mama Maksa pani Patrycja Krekin to kolejna osoba-rodzic, chętna do głośnego czytania w klasie Ic. Początkowo pani Patrycja zaproponowała lekturę „Małego księcia”, którą to opowieść chciała przeczytać wspólnie z synem, potem po przedyskutowaniu, wybór padł na „Koziołka Matołka” i był to strzał w 10!

Dnia 8 stycznia 2018 roku odbyło się w klasie Ic SP3 w Reszlu kolejne głośne czytanie przez zaproszonego rodzica. „Koziołek Matołek” to postać stworzona przez Kornela Makuszyńskiego w jednej z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci w roku 1933. Jest to postać kultowa, mimo że od śmierci autora minęły już dziesięciolecia, a opisane i narysowane przygody tytułowego bohatera nie przystają do współczesnej rzeczywistości. Ta powieść obrazkowa należy do kanonu polskiej literatury dziecięcej.
Fabuła książeczki sprowadza się do podróży bohatera po całym świecie w poszukiwaniu mitycznego Pacanowa, jedynego miejsca w świecie, gdzie jakoby podkuwają kozy. Przygody są oczywiście niezwykłe i absolutnie nieprawdopodobne, koziołek jest sympatyczny i łatwowierny, śmieszny, niezdarny i głupiutki.
Pani Patrycja przeczytała dzieciom I księgę przygód koziołka. Zadaniem uczniów w czasie czytania było zapamiętanie wszystkich zwierzątek, które spotykał główny bohater na swojej drodze. Uczniowie uważnie słuchali, bo starali się zapamiętać wszystkie. A należały do nich, między innymi: pies, jeż, niedźwiedź, wilk i inne.
Zabawne przygody koziołka z przeczytanej księgi były inspiracją do kolejnych zabaw w klasie. Podzieleni na trzy zespoły uczniowie rywalizowali w przypinaniu koziołkowi brakującego ogonka. Zadanie było o tyle trudne, że uczestnik w drużynie musiał to zadanie wykonać z zawiązanymi oczami. Podpowiedzi padały wprawdzie ze strony kolegów i koleżanek, ale trzeba było orientować się na kartce.
Kolejne zdanie wykonali uczniowie w zeszytach. Karta praca oczywiście tematycznie związana była z przygodami koziołka. A na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał imienny pamiątkowy dyplom wspólnego czytania, który mógł ozdobić na swój sposób.
Pani Patrycja bardzo poważnie i perfekcyjnie podeszła do wykonywanego zadania. Przygotowała pomoce do zajęć, przemyślała scenariusz i z lekkością poprowadziła lekcję. Wszystko okrasiła nagrodą- słodką niespodzianką.
Dziękuję pani Patrycji za wspólny czas-to była bardzo interesująca, zabawna i inspirująca lekcja.
Krystyna Bujnowska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Krystyna oraz opublikowany na portalu Reszel: Koziołek Matołek z wizytą u "pierwszaków"
Oceń artykuł:

(0)