Wtorek, 23 kwietnia 2019. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Podziel się:

Podziel się:

Godzina Kodowania pierwszaków z Mikołajem

Dzień 6 grudnia 2017 roku był dla pierwszoklasistów z SP 3 w Reszlu dniem szczególnym i bardzo bogatym. Z rana wszystkie dzieci spotkały się pod klasą , by sprawdzić, czy Święty Mikołaj o nich nie zapomniał. Okazało się, że warto było starannie wykonać kartonowe buty na plastyce, zostawić je w klasie, bo czekały w nich słodkie niespodzianki. Zaczęło się bardzo radośnie. Wszystkie maluchy ubrały się tego dnia z akcentem czerwonego koloru, założyły czerwone czapy i tak pięknie zaczęły dzień.

Kolejną atrakcją okazała się Godzina Kodowania, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej. Jest to największa inicjatywa edukacyjna w historii, adresowana do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata. Z inicjatywą i zaproszeniem wyszła pani Barbara Bielska, dyrektor z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Reszlu, która zaprosiła uczniów na spotkanie z grą planszową Cody Roby.
Kodowanie jest bardzo interesujące i wciągające, wprowadza uczniów do programowania. Cody Roby to gra planszowa, w którą może grać od dwóch do czterech osób. Gra rozwija logiczne myślenie, ponieważ wymaga przewidywania ruchów i układania ich w następujący po sobie ciąg zdarzeń. Scenariusz gry był pięknie wpleciony w tematykę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Pani dyrektor opowiedziała o Mikołaju, który szczególnie w okresie przedświątecznym potrzebuje pomocy robotów i elfów, by zapakować i wysłać zabawki do dzieci, które czekają na prezenty. W grze ustaliliśmy zasadę, że wysyłkę wykonywać będzie ten robot, któremu uda się dogonić drugiego. Dodatkowo umówiliśmy się, że możemy ustawiać po jednej przeszkodzie. Każdy uczeń, tak programował ruchy jednego robota, by dogonić drugiego. W grze poleceniami były strzałki nakazujące poruszanie się do przodu, skręcanie w lewo i skręcanie w prawo. Gra Cody Roby okazała się świetnym treningiem logicznego myślenia i wstępem do dalszej nauki programowania z wykorzystaniem komputera.
Po lekcjach pełni wrażeń udaliśmy się na wycieczkę z okazji „mikołajek” do miejscowości Mikołajki na „Tropikanę”. Tam zabawom i szaleństwom nie było końca. Czekały na nas jacuzzi: borowinowe, jodowo-bromowe, morskie, sauny: parowa i suche o nutach zapachowych: świerku, eukaliptusa, ziół alpejskich, jaskinia śnieżno-lodowa, jaskinia solna, piaskownica deszczownica. Wszystko było takie ciekawe, a dla większości uczniów nowe, ponieważ były w tym miejscu po raz pierwszy. Skorzystaliśmy również z Salonu Zabaw i Gier dla Dzieci.
Taki dzień jest raz w roku. Był to dzień wyjątkowy, pożegnaliśmy się i z Rodzicami rozeszliśmy się do domów dopiero około godziny osiemnastej. Do uatrakcyjnienia tego dnia dzieciom przyczyniło się wiele osób. Dziękuję Rodzicom, pani dyrektor Barbarze Bielskiej, panu Adrianowi Stachurskiemu, pani Jasi, pani Wiesi oraz wszystkim, których nie wymieniłam, a którzy dołożyli swoją cegiełkę.
Tekst:Krystyna Bujnowska
Zdjęcia: Barbara Bielska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Krystyna oraz opublikowany na portalu Reszel: Godzina Kodowania pierwszaków z Mikołajem
Oceń artykuł:

(0)