Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Podziel się:

Podziel się:

Mali przyjaciele lasu

Dnia 9 lutego 2017r. uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Reszlu pojechali na wycieczkę do lasu w Świętej Lipce. Przewodnikiem był ktoś, kto o lesie wie wiele i w ciekawy sposób potrafi przekazać swoją wiedzę – leśnik, pani Wiesława Pręcikowska.

Wędrując leśną ścieżką uczniowie przypomnieli zasady zachowania się w lesie oraz zgodnie ustalili, że człowiek jest w nim tylko gościem. Jedną z najważniejszych zasad jest zachowanie ciszy podczas obecności w lesie. Nie płoszymy wtedy zwierząt i ptaków leśnych. Zachowując się cicho w lesie niejako sami "wtapiamy się" w las. Dzięki temu im ciszej się zachowujemy, tym więcej możemy zaobserwować z leśnego życia, bez szkody dla mieszkańców lasu i to o każdej porze roku.
Pogoda dopisała, więc uczniowie na świeżym śniegu mogli szukać i rozpoznawać tropy zwierząt. Widzieli ślady dzika, sarny, wiewiórki. W związku ze zbliżającym się Dniem Dokarmiania Zwierzyny Leśnej kolejnym etapem wyprawy było dokarmianie zwierząt przysmakami, które dzieci przywiozły z domu. Warzywa, owoce i nasiona pozostawiły w paśniku, który na pewno zwierzęta odwiedziły jeszcze tego samego dnia. Uczniowie dowiedzieli się kiedy i czym leśnicy dokarmiają zwierzęta. Zainteresowali się tzw. lizawką, czyli drewnianym słupkiem z kostką soli umieszczoną na szczycie, którą zwierzęta chętnie zlizują. Uczniowie dowiedzieli się, że właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka. Z dostarczaniem zwierzętom pokarmu nie można przesadzać.
W sali dydaktycznej uczniowie przygotowywali ptasie przysmaki w małych karmniczkach. Rozpoznawali odgłosy zwierząt zamieszkujących lasy Warmii i Mazur.
Wszyscy mogli ogrzać się przy ognisku, upiec kiełbaski, wypić ciepłą herbatę malinową oraz podzielić się wrażeniami. Była to niezwykle ciekawa lekcja przyrody.
Joanna Piskosz

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Krystyna oraz opublikowany na portalu Reszel: Mali przyjaciele lasu
Oceń artykuł:

(0)