Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Podziel się:

Podziel się:

OCALIĆ PRZED ZNISZCZENIEM KOŚCIÓŁ W BEZŁAWKACH

spotkanie z dr Arkadiuszem Koperkiewiczem naukowcem prowadzącym badania w Bezławkach w latach 2009-2012

Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Reszla i Okolic pod wodzą Jolanty Grzyb oraz Burmistrza Reszla – Marka Janiszewskiego odbyło się spotkanie z dr Arkadiuszem Koperkiewiczem - adiunktem Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Pod kierunkiem naukowca, w latach 2008-2012 na terenie kościoła/zamku w Bezławkach w gminie Reszel prowadzone były badania interdyscyplinarne. Podczas spotkania z grupą mieszkańców Reszla, przewodnikami Ziemi Kętrzyńskiej, Ojcami zakonu Jezuitów i członkami Towarzystwa przedstawione zostały wyniki prowadzonych badań, opisane w książce „Bezławki ocalić od zniszczenia”. Pokazano również film, który powstał w nowoczesnej technice animacji komputerowej (film jest dostępny na stronie Urzędu Gminy w zakładce dla turystów i mieszkańców/multimedia).
Jest to obiekt doskonale zachowany w wielu elementach od czasów średniowiecznych. Dobrze, ze posiada właściciela. Do ratowania tego unikatowego zabytku potrzeba olbrzymiego zaangażowania finansowego. Wiele już uczyniono naprawiając i zabezpieczając dach budowli. Jednak są elementy wymagające pilnych prac konserwatorskich – apelował prelegent. Wiele elementów zginęło, prawdopodobnie bezpowrotnie (metalowe krzyże z cmentarza przykościelnego). Jednak są elementy odnalezione podczas prac archeologicznych, na podstawie których można określić wiek czy daty wytworzenia przedmiotów np. monety, broń, itp.
Pierwszy egzemplarz książki opisującej badania w Bezławkach, Arkadiusz Koperkiewicz wręczył Markowi Janiszewskiemu – Burmistrzowi Reszla w dowód wdzięczności i podziękowania za wsparcie przy powstawaniu tej naukowej publikacji.
W tym roku planowane są dalsze prace badawcze z udziałem studentów z Polski i USA.
Co przyniosą nowe wykopaliska i badania w tym miejscu dowiemy się wkrótce.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Gmina Reszel oraz opublikowany na portalu Reszel: Musimy ocalić kościół w Bezławkach
Oceń artykuł:

(0)