Czwartek, 2 kwietnia 2020. Imieniny Franciszka, Malwiny, Władysława

Poznawali pracę strażaków na lotnisku w Szymanach

2019-12-26 18:00:00 (ost. akt: 2019-12-26 10:43:29)

Autor zdjęcia: archiwum ZS Reszel

Uczniowie klas pożarniczych Zespołu Szkół im. M. Rataja postanowili zgłębić tajniki pracy lotniskowej straży pożarnej w Porcie Lotniczym Olsztyn - Mazury.

Jak wiadomo specyfika pracy w takim miejscu, a co za tym idzie wyposażenie w sprzęt, różnią się od typowych komend powiatowych z ich jednostkami ratowniczo-gaśniczymi. Koordynatorem wycieczki był Jerzy Stawicki - przedstawiciel portu. To on wyjawił grupie szczegóły projektu terminala, który swym wyglądem wtopił się w obraz rejonu Natura 2000 i doskonale nawiązuje do warmińsko-mazurskiego klimatu.

Uczestnicy wycieczki zostali zapoznani z funkcjonowaniem lotniska, po czym przeszli szczegółową kontrolę przeprowadzoną przez funkcjonariuszy straży granicznej. Był to niemały stres oraz niezbędna nauka dotycząca prawidłowego zachowania na przyszłość dla tych, którzy dopiero zaczną korzystać z transportu lotniczego. Na uczestników wycieczki nadszedł długo oczekiwany moment. Lotniskowym autobusem udali się do obiektu Lotniskowej Straży Pożarnej. Tam przywitali ich strażacy. Młodzież wpadła w stan ogromnej euforii, gdy jej oczom ukazały się wyjątkowe pojazdy straży. Dowódca zmiany zapoznał wszystkich z charakterem pracy.

Służbę pełni tam 8 strażaków przez 24 godziny. Od ogłoszenia alarmu poprzez dojazd do pasa startowego i podanie 50% środka pianotwórczego nie może upłynąć więcej niż 3 minuty. Straż dysponuje dwoma pojazdami bojowymi PANTHERA 6x6 waga 50 ton 12000 litrów wody i 1200 litrów środka pianotwórczego oraz BOUGHTON BARACUDA 10000 litrów wody i 1000 litrów środka pianotwórczego. Wycieczka była niezwykle pouczająca i ciekawa.

kpt. Sławomir Siwek


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages