Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Uczcili 101. rocznicę niepodległej Polski

2019-11-18 17:00:00 (ost. akt: 2019-11-18 14:48:50)
Nauczyciele i uczniowie wspólnie oddali hołd bohaterom

Nauczyciele i uczniowie wspólnie oddali hołd bohaterom

Autor zdjęcia: archiwum ZS Reszel

W piątek 8 listopada w Zespole Szkół im. M. Rataja w Reszlu uczczono jedno z najważniejszych wydarzeń w historii państwa polskiego – odzyskanie niepodległości. Okazja ta zgromadziła w hali gimnastycznej kadrę pedagogiczną oraz uczniów.

Tego dnia już po raz drugi szkoła wzięła udział w akcji Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej" - tym razem pod hasłem „Szkoła do Hymnu". Celem wydarzenia jest zaangażowanie młodzieży oraz lokalnych środowisk w całej Polsce do odśpiewania czterech zwrotek Hymnu Narodowego oraz przygotowania ciekawych projektów, które upamiętnią rocznicę Niepodległości naszej Ojczyzny. Po odśpiewaniu Mazurka głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkół Waldemar Mieszkowski. W swoim przemówieniu odniósł się do słów przewodnich uroczystości, których autorem jest Józef Piłsudski: „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”. Podkreślił, że niepodległość jest wartością, o którą należy walczyć każdego dnia. Przypomniał fakty, które dowiodły, iż nasz naród nigdy nie mógł być pewien przyszłości, czasy, gdy wolność była odbierana Polakom przez rozbiorców czy w roku 1939 przez hitlerowców i Związek Radziecki. Pokrótce przypomniał zgromadzonym o najważniejszych przyczynach utraty wolności przez państwo polskie i przestrzegł przed popełnianiem tych samych błędów. W swoich słowach do uczniów wyraził przekonanie, iż to oni odegrają istotną rolę w kształtowaniu przyszłej polskiej państwowości. - Pamiętajcie. Przyszłość kraju jest w waszych rękach. To, jak się uczycie, jak się zachowujecie, jak będziecie wychowywać swoje dzieci, co im przekażecie o Polsce, jakie przykłady im dacie, jakie wartości im przekażecie - dodał dyrektor.

W dalszej części uroczystego apelu wysłuchaliśmy montażu słowno - muzycznego, którego autorką jest uczennica kl. III Technikum Architektury Krajobrazu E. Sobstyl. Jego treść przedstawili nam sama autorka oraz J. Oleszczuk z kl. III Technikum Informatycznego. Recytatorsko - aktorski występ obojga zasługuje na najwyższą nagrodę. Intencją uczennicy, pełnej troski o przyszłość Ojczyzny, było przekazanie emocji Polaków związanych z wydarzeniami w kraju na przełomie dziejów. Część ta uzupełniona została przez polską pieśń patriotyczną „Białe róże” powstałą ok. 1918 r. oraz „Polę” w wykonaniu Muńka Staszczyka, co miało wpływ na niezwykle ciekawy przekaz apelu i przy okazji ujawniło nadzwyczajny talent uczniów.

Julita Woźniakowska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages