Piątek, 30 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Strażacka młodzież w walce z czadem

2019-11-02 22:00:00 (ost. akt: 2019-11-02 18:10:00)
Mieszkańcy mogli też nauczyć się udzielania pierwszej pomocy

Mieszkańcy mogli też nauczyć się udzielania pierwszej pomocy

Autor zdjęcia: archiwum ZS Reszel

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna. Jej celem jest uświadomienie społeczności zagrożeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Z tej okazji przeprowadzono akcje w Reszlu i Korszach

Już po raz drugi do akcji przyłączyli się uczniowie klas pożarniczych liceum ogólnokształcącego z reszelskiego Zespołu Szkół im. M. Rataja. 16 października w Reszlu, a tydzień później w Korszach wraz z nauczycielem edukacji pożarniczej, kpt. Sławomirem Siwkiem z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie oraz lokalnymi drużynami OSP grupa młodzieży informowała o tym, skąd bierze się czad (tlenek węgla) i dlaczego jest tak niebezpieczny. Aby trafić do mieszkańców i zainteresować tym jakże istotnym tematem, rozdawano ulotki zawierające podstawowe informacje dotyczące zagrożeń związanych z czadem. To z nich można się dowiedzieć, iż czad jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. W związku z jego właściwościami wskazany jest w domach/mieszkaniach czujnik czadu. Mała inwestycja w duże bezpieczeństwo pozwala zmniejszyć ryzyko utraty zdrowia bądź życia. Kpt. Siwek podkreślił znaczenie tego rodzaju kampanii dla świadomości ludzi młodych. - Udział w akcji społecznej przynosi podwójnie pozytywny efekt. Z jednej strony uczniowie klasy pożarniczej mogą przekazać wiedzę, którą pozyskali na zajęciach, a z drugiej strony świadomość społeczeństwa o tlenku węgla sukcesywnie wzrasta. Przekłada to się niewątpliwie na zwiększenie bezpieczeństwa. Młodzież dodatkowo zdobywa kolejne doświadczenie w kontakcie ze społeczeństwem - twierdzi funkcjonariusz Zaangażowanie młodzieży doceniają także członkowie reszelskiego OSP, którzy wsparli uczniów w akcji. - Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Wspieramy każde działanie na rzecz bezpieczeństwa w naszej gminie. Uczniowie klas pożarniczych jak zawsze stanęli ma wysokości zadania, wykazując sporo cierpliwości i dużo fachowej wiedzy. Dziękujemy za zaproszenie i możliwość spędzenia dnia w tak pożyteczny sposób - dodaje druh Andrzej Adamiak.

Mieszkańcy odwiedzonych miast, i ci starsi i młodsi, z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w ćwiczeniach z użyciem szkoleniowego AED, który symuluje pracę tego prawdziwego. A taki od niedawna znajduje się na ścianie reszelskiego ratusza jako jedyny w powiecie kętrzyńskim. Uczniowie objaśniali, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. W pokazie wykorzystano także fantomy: osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia. Na koniec wspólne zdjęcia ze strażakami i nadzieja, iż tego typu akcje społeczne przełożą się na zmniejszenie liczby zdarzeń związanych z tlenkiem węgla.

Ze statystyk wynika, iż w ubiegłym roku w sezonie grzewczym doszło do 3842 zdarzeń związanych z czadem. W ich wyniku uszczerbku na zdrowiu doznały 2024 osoby, a 52 osoby to ofiary śmiertelne. Niestety statystyki nie kłamią. Tlenek węgla zbiera śmiertelne żniwo każdego roku. Nie jest wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Nie możemy go usłyszeć, zobaczyć ani poczuć. Musimy zdawać sobie sprawę, iż czad może powstać w urządzeniach grzewczych opalanych drewnem, węglem, gazem czy olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy wykonać obowiązkowe, okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Przekazując te informacje mieszkańcom Reszla i Korsz, mamy ogromną nadzieję, iż wpłynie to na zwiększenie świadomości zagrożenia i poprawę bezpieczeństwa. Dlatego też radzimy aby:

- systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych;
- użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta;
- nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych;
- nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych;
- w przypadku wymiany okien na nowe sprawdzić poprawność działania wentylacji; nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację;
- nigdy nie bagatelizować objawów, takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, gdyż mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

Jeżeli symptomy te skojarzymy z możliwością wystąpienia w naszym domu/mieszkaniu tlenku węgla, należy je natychmiast przewietrzyć, ewakuować współmieszkańców, wyjść na zewnątrz, wezwać służby ratunkowe. Nie bagatelizujmy problemu. Życie nasze i najbliższych jest najwyższą wartością, wartą ceny jednego czujnika i zachowanej ostrożności.

Julita WoźniakowskaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages