Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Znamy najpopularniejszą jednostkę OSP

2019-05-10 12:00:00 (ost. akt: 2019-05-10 06:23:54)
Strażacy z Pilca "pokonali" dużo większe jednostki

Strażacy z Pilca "pokonali" dużo większe jednostki

Autor zdjęcia: OSP Pilec

Bystrzy, silni, odważni i chętni do pomocy. Ale też skrupulatni i skupieni. Czasem trzeba napisać pismo, czasem zorganizować pogadankę dla dzieci. OSP niejedno ma imię. Przedstawiamy wyniki plebiscytu na Najpopularniejszą Jednostkę

Strażacy nieustannie cieszą się powszechnym szacunkiem, a chętnych, żeby choćby tylko ochotniczo pomagać innym, nie brakuje. Szeregi OSP w regionie zasila prawie 18 tysięcy ochotników, w tym ponad 1700 kobiet. Dlatego od wielu lat staramy się pokazywać i doceniać tych cichych bohaterów dni codziennych.

W tym roku również ogłosiliśmy naszą akcję na najpopularniejszą OSP. Na łamach „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” przedstawialiśmy jednostki ochotnicze z całego regionu. Druhowie opowiadali o swojej służbie, ważnych akcjach i wartościach, które im przyświecają. Wszyscy zgodnie mówili, że dla nich największą nagrodą jest satysfakcja z pomagania. A pomagają kiedy tylko mogą, mimo że mają swoje codzienne obowiązki, rodziny i pracę. Nierzadko są tak świetnie wyszkoleni i wykwalifikowani, że dorównują zawodowym strażakom.

Głosowanie zakończyliśmy 22 kwietnia. 4 maja w Stoczku Klasztornym odbędyły się obchody Wojewódzkiego Święta Rycerzy Floriana. Przypomnijmy, że tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka, a w Kościele Katolickim wspominamy św. Floriana, patrona wszystkich strażaków.

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona przez abp. Józefa Górzyńskiego, metropolitę warmińskiego. Potem odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka, podczas którego między innymi ogłosiliśmy laureatów naszego plebiscytu. Zgromadzeni mogli też wysłuchać występu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Płośnicy.

Laureatów na szczeblu wojewódzkim wybieraliśmy w kategoriach: Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która nie znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, Najpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza, Najpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

W każdej z tych kategorii zwycięzcy otrzymali czeki o wartości 2000 zł na zakup wyposażenia. Trzy nagrody ufundował Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa, a jedną st. bryg. Bogdan Wierzchowski, warmińsko-mazurski komendant PSP. Dodatkowo w pierwszej z wymienionych kategorii zdobywca drugiego miejsca otrzymał 1000 zł, a trzeciego - 500.

W powiecie kętrzyńskim największą popularnością cieszy się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Pilca. - Jesteśmy tym bardzo zaskoczeni, bo jesteśmy małą jednostką, z małej wsi. Tym bardziej jest to dla nas wyróżnienie, że właśnie tak zagłosowali mieszkańcy powiatu kętrzyńskiego. To wielka radość i przyjemność, ale też zobowiązanie - mówi Szymon Gałka, prezes OSP Pilec. Czy to przełoży się na zainteresowanie ze strony potencjalnych przyszłych strażaków. - Dzięki waszemu plebiscytowi zrobiło się o nas głośniej. Jesteśmy bardziej widzialni i słyszalni. Mam nadzieję, że to zachęci młodych chłopaków i dziewczyny, którzy zechcą wstąpić w nasze szeregi i razem z nami realizować tą wspólną pasję - ocenia Gałka.


Wojciech Caruk


TOP 5 jednostek OSP powiatu kętrzyńskiego:
1. OSP Pilec
2. OSP Reszel
3. OSP Drogosze
4. OSP Barciany
5. OSP Karolewo
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages