Wtorek, 23 lipca 2019. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Rozpoczęli dwuletnią współpracę

2018-12-17 11:00:00 (ost. akt: 2018-12-18 14:00:27)
Uczniowie uczestniczyli w licznych zajęciach, warsztatach i wycieczkach

Uczniowie uczestniczyli w licznych zajęciach, warsztatach i wycieczkach

Autor zdjęcia: Anna Jałoszewska

24 listopada 2018 r. grupa uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu poleciała do Chorwacji na spotkanie międzynarodowe w ramach projektu “Raising Responsible Citizen“. To początek międzynarodowej współpracy.

Projekt realizowany jest w ramach programu unijnego Erasmus plus i polega na współpracy szkół z Polski, Turcji, Chorwacji, Portugalii i Grecji. Wszystkie działania realizowane zarówno w szkole, jak i podczas wizyt partnerskich, mobilności i wszelkie koszty z nimi związane, finansowane są ze środków Unii Europejskiej.

Wyjazd do Chorwacji był inauguracją zaplanowanej na 2 lata współpracy. Nauczyciele realizowali ścieżkę metodyczną uczestnicząc w licznych warsztatach dotyczących nowych metodologii oraz inspirując się nawzajem podczas zajęć w międzynarodowej grupie nauczycieli. Poznaliśmy innowacyjne metody pracy metodą projektów, analizując efekty realizowanych już we wszystkich szkołach różnorodnych zajęć. Wymieniliśmy się pomysłami, jakie techniki i nowoczesne narzędzia wykorzystywać podczas zajęć, by motywować naszych uczniów do pracy i zaangażowania podczas zajęć. Rozpoczęliśmy pracę nad poradnikiem metodycznym, który jako efekt końcowy po zrealizowaniu spotkań we wszystkich krajach partnerskich będzie zawierał wiele ciekawych i nowoczesnych rozwiązań, które będziemy wdrażać w naszych szkołach i promować w środowisku edukacyjnym. Ekspert programu e-twinning wprowadził nas w świat projektów on-line zaś przedstawiciel departamentu edukacji przeprowadził warsztaty, podczas których pogłębialiśmy wiedzę do tyczącą kompetencji przekrojowych. Mieliśmy również okazję przedstawić nasze systemy edukacyjne i przedyskutować różnice oraz wyzwania, które przed nami stoją. Okazuje się, że każdy kraj ma swoje mocne i słabe strony, a wspólne dyskusje są źródłem inspiracji i motywacją do spojrzenia na pewne kwestie z innej, pozytywnej perspektywy.

Uczniowie, podczas spotkania w Chorwacji uczestniczyli w wielu zajęciach związanych z realizacją jednego z głównych obszarów tematycznych projektu, jakim jest ekologia. Podczas różnorodnych spotkań, warsztatów, wycieczek i zajęć w grupie przeprowadzali sondaż online oraz dzielili się doświadczeniami, jak być przyjaznym dla środowiska i uczyli się jak postępować, by taka postawę rozwijać zarówno u siebie, jak i u swoich rówieśników. Wykorzystywali przy tym aplikacje internetowe kodując za pomocą kodów QR informacje turystyczne o przepięknym ogrodzie Novi Dvori w Zapresic, tworzyli gadżety z logo projektu podczas warsztatów ceramicznych, prezentowali działania ekologiczne przeprowadzane w ich szkołach, tworzyli blog dotyczący realizacji naszego projektu oraz zapoczątkowali e-czasopismo RRC.

W wielu zajęciach uczniowie uczestniczyli wspólnie ze swoimi nauczycielami. Podczas warsztatów „Physics and music” zabrano nas w magiczną podróż po świecie muzyki z wykorzystaniem praw fizyki. Sadząc dęby w Europejskiej Zielonej Alei pozostawiliśmy po sobie pamiątkę dla przyszłych pokoleń, a podczas wycieczki do przepięknych Jezior Plitwickich umieszczonych na liście UNESCO, wspólnie zachwycaliśmy się tym cudem natury.

Mimo intensywnego harmonogramu, wizyta w uroczym Zapresic była dla nas wszystkich niesamowitym doświadczeniem. Wróciliśmy pełni energii, nowych pomysłów, zapału do pracy i doskonalenia języka angielskiego. Wróciliśmy bogatsi o nowe przyjaźnie z niesamowitymi ludźmi, bogatsi o wiele cennych doświadczeń międzykulturowych, otwarci na świat, na nowe wyzwania i przede wszystkim świadomi odpowiedzialności, jak spoczywa na nas – odpowiedzialnych młodych obywatelach i ich opiekunach.

Anna JałoszewskaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages