Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Gmina musi zwrócić dotację

2018-12-06 12:00:00 (ost. akt: 2018-12-06 12:41:01)
Gmina współpracowała z Helperem w latach 2013 - 2018. Teraz ponosi konsekwencje

Gmina współpracowała z Helperem w latach 2013 - 2018. Teraz ponosi konsekwencje

Autor zdjęcia: UG Reszel

Problemy reszelskiej gminy związane ze stowarzyszeniem Tomasza Kaczmarka wciąż trwają. Wprawdzie słynny agent Tomek i ECWS Helper już nie prowadzą reszelskiego ŚDS-u, jednak samorząd musi zwrócić otrzymaną z Urzędu Wojewódzkiego dotację.

Zobacz także: Gmina na bakier z Helperem Władze Reszla nawiązały współpracę z Helperem w 2013 roku RESZEL\\\Władze gminy wypowiedziały Stowarzyszeniu Helper umowę na prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy. Były prezes organizacji Tomasz Kaczmarek...
Działalność Helpera wzbudza kontrowersje już od kilku lat. Również perturbacje związane z prowadzeniem ośrodka w Reszlu mają swoją historię. Przedstawiciele Wojewody Warmińsko - Mazurskiego przeprowadzali kontrole w placówkach prowadzonych przez stowarzyszenie. W wyniku kontroli koordynowanej przeprowadzonej w dniach 13.02-31.05 2017 r. w gminie Reszel oraz Środowiskowym Domu Samopomocy w Reszlu, ustalono szereg nieprawidłowości i uchybień dotyczących wydatkowania środków z dotacji budżetu państwa przez Stowarzyszenie ECWS HELPER, prowadzące ŚDS w Reszlu. — Wykorzystania środków publicznych (dotacji celowych) niezgodnie z przeznaczeniem, pobranie dotacji celowej w nadmiernej wysokości, nieprawidłowe gospodarowanie składnikami majątkowymi zakupionymi do środowiskowego domu samopomocy (brak możliwości ustalenia kompletności oraz miejsca użytkowania poszczególnych składników, nienadawania zakupionym składnikom numerów inwentarzowych). Do tego jeszcze niegospodarność, w związku z brakiem poszanowania ustawy o finansach publicznych, który stanowi, że wydatki publiczne powinny być dokonywane: w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów — wylicza zastrzeżenia Bożena Ulewicz, rzecznik prasowy wojewody.

Gmina Reszel w lutym zakończyła współpracę z organizacją "agenta Tomka", a od marca samodzielnie prowadzi miejscowy Środowiskowy Dom Samopomocy. Okazuje się jednak, że musi zwrócić otrzymaną dotację w wysokości prawie pół miliona złotych. Wojewoda ustalił następujące kwoty podlegające zwrotowi: 420 400,54 zł, jako wykorzystaną niezgodnie z przeznaczeniem część dotacji celowej przekazanej z budżetu państwa gminie na realizację zadania zleconego z zakresu administracji rządowej, polegającego na prowadzeniu Środowiskowego Domu Samopomocy w Reszlu w latach 2015-2016, przez Stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego HELPER w Olsztynie; 17 118,00 zł - jako pobraną w nadmiernej wysokości część dotacji celowej przekazanej z budżetu państwa gminie na realizację zadania zleconego z zakresu administracji rządowej, polegającego na prowadzeniu Środowiskowego Domu Samopomocy w Reszlu w latach 2015-2016, przez Stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego HELPER w Olsztynie.
— Do dnia dzisiejszego Gmina Reszel nie zwróciła tych. środków. 15 czerwca władze gminy złożyły za pośrednictwem wojewody odwołanie od wydanej decyzji administracyjnej do Ministra Finansów. Ten 19 października stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania przez Gminę Reszel informuje Bożena Ulewicz

Pismem z dnia 8 listopada 2018 r. Gmina Reszel złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na Postanowienie Ministra Finansów z dnia 19 października 2018 r.


Jak z tym problemem mają zamiar poradzić sobie władze? Burmistrz Reszla Marek Janiszewski zapowiedział, że gmina będzie egzekwować należności od ECWS Helper. Były już prezes organizacji w jednym z wywiadów stwierdził, że to problem na linii urząd wojewódzki - gmina i jego to już nie dotyczy. Do tematu jeszcze wrócimy.

Wojciech Caruk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages