Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Brońmy się przed czadem!

2018-11-24 16:00:00 (ost. akt: 2018-11-24 16:32:54)
Chętni mogli spróbować swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy

Chętni mogli spróbować swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy

Autor zdjęcia: Artur Palke

17 listopada na reszelskim rynku pojawili się przedstawiciele OSP Reszel, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP z Kętrzyna, Zespół Ratownictwa Medycznego Falck z Kętrzyna oraz uczniowie klas pożarniczych liceum z Zespołu Szkół im. M. Rataja.

Wszystkim przyświecał jeden cel - udział w ogólnopolskiej akcji informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Kampania ta jest realizowana na terenie całego kraju od października 2018r. Zadaniem organizatorów jest informowanie i edukowanie społeczeństwa, uświadamianie, skąd bierze się czad (tlenek węgla) i dlaczego jest tak niebezpieczny. Aby trafić do mieszkańców i zainteresować ich tematem, młodzież szkolna rozdawała ulotki zawierające podstawowe informacje dotyczące zagrożeń związanych z czadem. To w nich można było przeczytać, iż czad jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. W związku z jego właściwościami wskazany jest w domach/mieszkaniach czujnik czadu. Mała inwestycja w duże bezpieczeństwo pozwala zmniejszyć ryzyko utraty zdrowia bądź życia.

Ze statystyk wynika, iż w ubiegłym roku PSP oraz OSP brały udział w 4.343 zdarzeniach związanych z czadem. W ich wyniku uszczerbku na zdrowiu doznało 2659 osób, a aż 71 osób poniosło najwyższą konsekwencję, czyli śmierć. Niestety statystyki nie kłamią. Tlenek węgla zbiera śmiertelne żniwo każdego roku. Musimy zdawać sobie sprawę, iż czad może powstać w urządzeniach grzewczych opalanych drewnem, węglem, gazem czy olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy wykonać obowiązkowe, okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Organizatorzy wierzą, iż przekaz powyższych informacji mieszkańcom Reszla i okolic, wpłynie na zwiększenie świadomości zagrożenia i poprawę bezpieczeństwa. Dlatego też Państwowa Straż Pożarna radzi, aby: systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych, użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta, nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych, nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. W przypadku wymiany okien na nowe sprawdzić poprawność działania wentylacji. Nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację. Nigdy nie należy bagatelizować objawów, takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, gdyż mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. Jeżeli symptomy te skojarzymy z możliwością wystąpienia w naszym domu / mieszkaniu tlenku węgla, należy je natychmiast przewietrzyć, ewakuować współmieszkańców, wyjść na zewnątrz, wezwać służby ratunkowe. Pamiętajmy, iż nasze bezpieczeństwo zależy również od nas samych.

To nie jedyna tego typu kampania w mieście. Organizatorzy serdecznie zachęcają społeczność Reszla do śmiałego zadawania pytań i rozmowy na temat zagrożeń. Pamiętajmy, iż może to spotkać każdego z nas. Ważne jest więc, aby być przygotowanym, bo kartą przetargową w tym przypadku, może być nawet nasze życie.

kpt. Sławomir Siwek

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages