środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Przyszli strażacy z wizytą w Komendzie Wojewódzkiej PSP

2018-10-02 16:00:00 (ost. akt: 2018-10-02 16:32:28)

Autor zdjęcia: archiwum ZS Reszel

RESZEL\\\ 26 września uczniowie klas pierwszej i drugiej pożarniczej Zespołu Szkół w Reszlu odwiedzili Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Zobacz także: Przyszli strażacy z wizytą w komendzie Przyszli strażacy z wizytą w komendzie 19 września klasa druga pożarnicza z Zespołu Szkół im. m. Rataja w Reszlu wraz z opiekunem kpt. Sławomirem Siwek odbyła zajęcia z zakresu edukacji pożarniczej...
Tuż po przybyciu grupa została powitana przez st. kpt. Rafała Melnyka, oficera prasowego Warmińsko - Mazurskiego Komendanta PSP a zarazem kierownika sekcji Stanowiska Kierowania KW, który podjął się roli przewodnika po terenie komendy. Pierwszym punktem programu było Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP. Dyżurny operacyjny opowiedział grupie o sposobach lokalizowania ludzi czy też np. łodzi pod wodą za pomocą sonarów i zaprezentował odczyty obrazu. Młodzież została także zapoznana z zasadami działania kamery termowizyjnej wykorzystywanej podczas pożarów.

Miejscem, które wzbudziło duże zainteresowanie grupy było Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, gdzie 16 operatorów przez całą dobę przyjmuje zgłoszenia, nie tylko z województwa warmińsko - mazurskiego. Tam nasza młodzież dowiedziała się, na czym polega dyżur każdego z pracowników, a wiedzę tę przyswajali z wielkim podziwem dla umiejętności opanowania emocji i szybkiego podejmowania decyzji, co niejednokrotnie ma ogromne znaczenie w pracy, w której decyduje się o ludzkim życiu.
Kolejnym punktem w harmonogramie dnia była dyspozytornia pogotowia ratunkowego przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. Kierownik dyspozytorni medycznej oprowadziła obie grupy po tym miejscu nakreślając, jaką rolę pełni Centralna Dyspozytornia Medyczna, która na co dzień przyjmuje zgłoszenia z numeru 999 oraz zgłoszenia przekierowane przez operatora numeru alarmowego 112  z terenu całego województwa. Zgłoszenia odbierają dyspozytorzy medyczni, którzy przeprowadzają wywiad medyczny, kwalifikują do przyjęcia zgłoszenia, ustalają priorytety i niezwłocznie dysponują na miejsce zdarzenia specjalistyczne lub podstawowe zespoły ratownictwa medycznego, najbliższe miejscu zdarzenia.

Na pożegnanie pamiątkowe zdjęcie z gospodarzami oraz Zastępcą Warmińsko - Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Robertem Flicińskim. Serdecznie dziękujemy p. Komendantowi, st. kpt. Rafałowi Melnykowi i strażakom za opiekę, przychylność,  miłą atmosferę i ciekawy  przekaz jakże przydatnych informacji młodemu pokoleniu, być może przyszłych strażaków.

Julita WoźniakowskaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages