Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Europejski wymiar reszelskiej szkoły.

2018-09-06 16:18:46 (ost. akt: 2018-09-06 16:59:33)
Nauczyciele i uczniowie reszelskiej szkoły mają już za sobą kilka międzynarodowych projektów. Teraz czas na kolejne.

Nauczyciele i uczniowie reszelskiej szkoły mają już za sobą kilka międzynarodowych projektów. Teraz czas na kolejne.

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Narodowa Agencja Programu Erasmus+ poinformowała o dofinansowaniu przyznanym polskim szkołom partnerskim w ramach projektów w Akcji 2 – Partnerstwa Współpracy Szkół w sektorze Edukacja Szkolna. Po raz kolejny to Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu otrzymał grant z Unii Europejskiej na realizację projektu międzynarodowego.

Od października 2018 r. uczniowie i nauczyciele tej szkoły będą realizować wyjazdy do szkół partnerskich w Turcji, Chorwacji, Grecji i Portugalii. To międzykulturowe przedsięwzięcie to wspaniała szansa na rozwój językowy, poznanie nowych krajów oraz ich tradycji i kultur, naukę tolerancji, otwartości i akceptacji wspólnych wartości europejskich. Projekt "Raising Responsible Citizen" to kontynuacja realizowanych przez szkołę projektów europejskich. Szkoła partnerska z Turcji realizowała z Zespołem Szkół projekt COMENIUS, zaś szkoła partnerska z Chorwacji to efekt przyjaźni zawartych na kursach w Brighton realizowanych w ramach projektu ERASMUS PLUS, który właśnie się zakończył.

Projekt napisany głównie z myślą o reszelskiej młodzieży ma charakter dwutorowy, oferuje szeroki zakres działań przynoszących korzyści zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Biorąc aktywny udział w wymianie dobrych praktyk, nauczyciele poszerzą swoją wiedzę na temat stosowania innowacyjnych metod nauczania obserwując zajęcia innych nauczycieli. Zaowocuje to ciekawymi pomysłami, które będą mogli wykorzystać w pracy z młodzieżą, by uatrakcyjnić swoje zajęcia. Uczniowie zaś staną się świadomymi i odpowiedzialnymi obywatelami Europy dzięki wspólnie realizowanym zadaniom projektowym dotyczącym demokracji, ochrony środowiska, wolontariatu oraz pomocy ludziom w sytuacjach zagrożenia.

Podczas wizyt w krajach partnerskich uczniowie zamieszkają u rodzin swoich rówieśników. To doskonały sposób na wdrożenie w codzienność danego kraju i zdobycie nowych doświadczeń. W zamian ugoszczą ich u siebie podczas wizyty w Reszlu. A każdy kolejny podejmowany wspólnie krok pomoże w przełamywaniu barier językowych. Płynna komunikacja w języku angielskim jest celem, w osiągnięciu którego pomoże aktywne zaangażowanie zmotywowanych, otwartych na nowe wyzwania uczestników.

Współpraca na poziomie międzynarodowym to niewątpliwie najlepsza promocja europejskiego wymiaru reszelskiej szkoły. To możliwości, które w przyszłości zaowocują życiowymi sukcesami uczniów. Współpraca społeczności szkolnej, środowiska lokalnego – mieszkańców i instytucji wspierających oraz wszystkich życzliwych szkole osób polegać będzie na wymianie pomysłów, doświadczeń i integracji na wielu płaszczyznach. A jak pokazały poprzednie projekty, zaangażowanie, wsparcie, motywacja i wspólny cel są gwarancją udanej, doskonale zorganizowanej wizyty naszych gości z krajów partnerskich i wspaniałą wizytówką naszego regionu.

Anna Jałoszewska, Dorota Parada
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages