środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Młodzież poznawała życie sąsiadów

2018-07-27 10:00:00 (ost. akt: 2018-07-27 10:49:47)
Uczestnicy wzięli udział m.in. w warsztatach ceramicznych.

Uczestnicy wzięli udział m.in. w warsztatach ceramicznych.

Autor zdjęcia: Agnieszka Żyła

Od 15 do 22 lipca gościliśmy w Reszlu naszych przyjaciół z Asbeck i Legden z Niemiec oraz z Jaszun z Litwy. W tych dniach reszelska Szkoła Podstawowa nr 3 w budynku przy ulicy Chrobrego tętniła życiem jak w trakcie roku szkolnego.

Wszystko to za sprawą tego, że mieszkało w niej ponad 60 - u uczniów z trzech krajów – Polski, Niemiec i Litwy. Projekt „Razem w Europie” dofinansowany przez Polsko - Niemiecką Wymianę Młodzieży był kontynuacją międzynarodowej współpracy prowadzonej równorzędnie, lecz w osobnych projektach między gminami Reszel a gminą Legden – Asbeck oraz Reszel z gminą Jaszuny. Celem nadrzędnym projektu było poznanie przez uczestników kultury i tradycji trzech narodów oraz trójstronna współpraca młodzieży.

Wymiana młodzieży rozpoczęła się w niedzielę 15 lipca od uroczystej kolacji. Po oficjalnym powitaniu gości przez dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 3 Edwarda Szmula wiceburmistrza, Jerzego Bajorka, od kolejnego dnia rozpoczęła się intensywna realizacja programu wymiany. Poniedziałek 16 lipca był czasem poświęconym na zwiedzanie Reszla. Dzięki grze miejskiej uczestnicy poznali najciekawsze miejsca naszego urokliwego miasteczka. Następnie młodzież uczestniczyła w zajęciach projektowych – były to warsztaty ceramiczne oraz taneczne. Zajęcia sprawiły wszystkim wiele radości, dla większości były zupełnie nowym doświadczeniem.

We wtorek, po śniadaniu, nasi goście udali się na spływ kajakowy rzeką Krutynią. Krutyń to także urokliwa miejscowość położona w samym sercu Mazur i Mazurskiego Parku Krajobrazowego, natomiast rzeka Krutynia jest częścią szlaku kajakowego Krutyni, uważanego za jeden z najpiękniejszych w Europie. Po wspaniałej wyprawie, wieczorem, nadszedł czas na naukę poloneza – reprezentacyjnego polskiego tańca narodowego oraz pieśni ludowych w trzech językach – litewskim, niemieckim i polskim.

Kolejnego dnia, czyli w środę odbyły się zajęcia projektowe „Skąd jesteśmy…?”, podczas których młodzież zaprezentowała swoje kraje – cechy państwowości, kulturę, tradycje i zwyczaje. Dzięki projektowi młodzież poznała wiele ciekawostek przyrodniczo - turystycznych krajów ze sobą sąsiadujących. Twórcze zajęcia zachęciły również do jeszcze bardziej wnikliwego poznania życia codziennego europejskich sąsiadów – Polski, Niemiec i Litwy. Tego dnia odbył się także międzynarodowy mecz piłki nożnej oraz różnorodne gry integracyjne. Dzień zakończył się wspólnym grillem przy szkole.

W czwartek nadszedł czas na rejs statkiem. Nasi goście udali się do Rucianego - Nidy, gdzie zwiedzali i podziwiali Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to najpopularniejszy i najpiękniejszy szlak żeglugowy w północno – wschodniej Polsce – bogaty pod względem przyrodniczym, pełen historycznych zabytków oraz uwielbiany przez miłośników sportów wodnych, wędkarstwa, letników. Wielkie Jeziora Mazurskie słyną z niezliczonych siedlisk rzadkich gatunków ptaków oraz przepięknych obiektów przyrody. Uczestnicy wycieczki byli pod wielkim wrażeniem podczas i po zakończeniu rejsu, co nie stanęło na przeszkodzie, aby jeszcze tego samego dnia utrwalić i udoskonalić pieśni ludowe oraz zatańczyć poloneza.

Równie aktywnym dniem jak wcześniejszy okazał się piątek. Odbyła się wówczas wycieczka do stolicy Warmii i Mazur, czyli do Olsztyna. Wizyta w mieście rozpoczęła się od obejrzenia seansu filmowego „Kosmiczny ekspres” w Planetarium. Następnie uczestnicy wycieczki udali się w kierunku Starego Miasta, po którym rozpoczęli spacer od przejścia przez Wysoką Bramę – jedyną ocalałą z trzech średniowiecznych bram znajdujących się kiedyś w murach obronnych otaczających Olsztyn. Kolejnymi ciekawostkami podczas wizyty w Olsztynie okazały się: dawna siedziba „Gazety Olsztyńskiej”, w której mieści się muzeum historii Olsztyna, Targ Rybny, zamek, gdzie w latach 1516-1521 mieszkał Mikołaj Kopernik oraz położona w jego pobliżu słynna ławeczka z Kopernikiem, postawiona z okazji 650-lecia powstania Olsztyna.

Sobota rozpoczęła się od pieszej wycieczki do Świętej Lipki, gdzie uczestnicy wymiany - niektórzy po raz kolejny, mogli przyjrzeć się z bliska przepięknemu Sanktuarium Maryjnemu, nazywanemu „Częstochową Północy” oraz wysłuchać koncertu organowego. Sobotni wieczór z kolei został poświęcony na podsumowanie wizyty gości w Reszlu. Podczas uroczystego spotkania w hali sportowej szkoły, w obecności burmistrza miasta Marka Janiszewskiego, wiceburmistrza Jerzego Bajorka, przewodniczącej Rady Miasta Beaty Subocz, rodziców dzieci uczestniczących w wymianie, nastąpiła prezentacja prac wykonanych podczas aktywnej realizacji różnych projektów. Uczniowie z trzech partnerskich krajów odtańczyli poloneza, zaśpiewali pieśni ludowe w trzech językach. Po pełnych wzruszenia występach wszyscy otrzymali upominki i udali się na słodki poczęstunek.

W niedzielny poranek, po uroczystej mszy świętej oraz błogosławieństwie nadszedł czas na pożegnanie. Również towarzyszyło mu wzruszenie, gdyż wspólnie spędzony czas należał do bardzo udanych i szkoda było się rozstawać. Nasi goście z Litwy i z Niemiec wyruszyli w drogę powrotną do swoich domów.
Cele projektu „Razem w Europie”, a przede wszystkim cel nadrzędny - poznanie przez uczestników kultury i tradycji trzech narodów oraz trójstronna współpraca młodzieży - zostały osiągnięte. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

Agnieszka Żyła


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages