środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Konferencja, koncert, wystawa. Ocalili Bezławki od zapomnienia

2018-07-20 12:00:00 (ost. akt: 2018-07-20 12:24:53)

Autor zdjęcia: arch. Stowarzyszenia Blusztyn

Do niedawna zapomniany, zaniedbany położony na uboczu kościół w Bezławkach odwiedzali tylko pasjonaci historii. Teraz robi się o nim coraz głośniej.

W piątek 6 lipca, w zamku-kościele w Bezławkach, odbyło się otwarcie wystawy „Bezławki, ocalić od zapomnienia – 10 lat badań 2008-2018”, przygotowanej przez dr. Arkadiusza Koperkiewicza z Instytutu Archeologii i Etnografii Uniwersytetu Gdańskiego przy współpracy z Departamentem Antropologii Humbolt State University w Kalifornii.
Podczas otwarcia wystawy, profesjonalni muzycy, specjalizujący się w wykonawstwie historycznie poinformowanym, zaprezentowali zrekonstruowane instrumenty z XVI w., a więc z czasu, kiedy zamek w Bezławkach stał się kościołem. Mieliśmy wyjątkową okazję posłuchać: dr. Marcina Zalewskiego - viola da gamba, lutnia; Agnieszkę Szwajgier - flety podłużne, cornamuse, szałamaja, pomort, fidel renesansowa; Agnieszkę Obst-Chwałę - fidel renesansowa, lira da braccio, flety podłużne; Agnieszkę Mazur - flety podłużne, szałąmaja, cornamusey oraz dr Annę Urszulę Kucharskę: wirginał, altowy flet podłużny. Wykonawcy zaprezentowali dwa utwory zachęcając obecnych do przybycia na koncert-spektakl, który miał się odbyć następnego dnia wieczorem, także w bezławskim kościele.

W sobotę 6 lipca, w Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce, odbyło się sympozjum naukowe „Bezławki - ocalić od zniszczenia”. Wzięli w nim udział: Arkadiusz Koperkiewicz - Instytut Archeologii i Etnografii Uniwersytet Gdański, Seweryn Szczepański - Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Krzysztof Kwiatkowski - Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Marcel Knyżewski - Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi, Wojciech Brillowski - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wacław Kulczykowski - Instytut Archeologii i Etnografii Uniwersytetu Gdańskiego, Marissa Ramsier, Ariel Gruenthal - Humbolt State Univeristy Arcata California
oraz Andrzej Rzempołuch z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Tego samego wieczoru, w bezławskim kościele, odbył się koncert-spektakl z muzyką dawną „Gościu, siądź pod mym liściem…” – Jan Kochanowski w dźwiękach swojej epoki. Wzięli w nim udział muzycy, którzy poprzedniego dnia uświetniali otwarcie wystawy oraz warszawski aktor, Jerzy Łazewski. Wszystkie wydarzenia współfinansowane były przez Starostwo Powiatowe w Kętrzynie. Organizatorami było Stowarzyszenie Blusztyn i Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic.

Blusztyn
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages