Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Uczniowie z Reszla kodują w programie „ Zaprogramuj przyszłość”

2018-06-16 11:24:11 (ost. akt: 2018-06-22 09:12:51)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

Maj i czerwiec to czas wycieczek w całej szkole! Niewątpliwie z bardzo ciekawej wycieczki skorzystali uczniowie klas I-III uczestniczący w projekcie „Zaprogramuj przyszłość”. To my- nauczyciele prowadzący zajęcia z dziećmi mieliśmy możliwość wyboru miejsca i rodzaju ostatnich zajęć projektowych. Warunek był tylko taki, żeby pokazać uczniom na ostatnim wyjazdowym spotkaniu to, czego nauczyli się w szkole, ale w warunkach pozaszkolnych, w terenie.

Wybraliśmy się do Akademii Nauki w Olsztynie. W dniach 11-13 czerwca 2018 roku 115 uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej nr 3 w Reszlu wzięło udział w tym przedsięwzięciu. Było programowanie, robotyka oraz przy okazji zwiedzanie stolicy Warmii i Mazur. Ciekawość dzieci została zaspokojona.

Akademia Nauki zaprosiła nas na zajęcia robotyki i programowania na bazie klocków Lego We Do 1.0 Program dostosowany został do wieku uczestników, zgodny z podstawą programową MEN do nauki techniki i informatyki w szkołach podstawowych w klasach I-III. Na zajęciach uczestnicy pracowali w 2-4 osobowych zespołach. Zbudowali roboty-zwierzęta z zestawów Lego. Rozwijali przy tym następujące kompetencje: umiejętności manualne, orientację przestrzenną, kreatywność, koncentrację, wiarę w swoje możliwości, wyznaczanie i osiąganie celu. Następnie wyposażyli roboty w silniki, sensory ruchu, odległości i dźwięku , rozwijając przy tym kompetencje - projektowania i tworzenia skomplikowanych systemów elektronicznych. Na zakończenie uczniowie zaprogramowali pracę robotów-zwierzątek w LEGO programie i Scratchu.

Czas realizacji projektu „Zaprogramuj przyszłość” dobiega końca. Dnia 11 czerwca 2018 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie odbyło się seminarium podsumowujące projekt w powiecie olsztyńskim. Wszyscy zgodnie potwierdziliśmy, że były to bardzo inspirujące zajęcia. Wszystkie 15 dwugodzinnych spotkań uczniowie odbierali z ogromnym entuzjazmem. Czekali na nie z niecierpliwością. Korzyści z udziału w projekcie mamy wszyscy. Dzięki temu, że szkoła została zakwalifikowana do udziału w projekcie otrzymaliśmy ciekawe, nowoczesne pomoce dydaktyczne dla klas I-III. Nauczyciele zostali przeszkoleni i wyposażeni w wiedzę niezbędną do prowadzenia zajęć z uczniami z programowania, które stało się od 2017/18 roku obowiązkowym elementem edukacji wczesnoszkolnej. Ponadto prowadzący uczestniczyli w indywidualnych spotkaniach mentorskich z trenerami, webinariach. Wielkie podziękowanie składamy pani Joannie Ciesielskiej- naszej trenerce, opiekunce, mentorce, która swoją pasją „zaraziła” nas kodowaniem i programowaniem.

„Zaprogramuj przyszłość” to inicjatywa Fundacji Orange i Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania. Był to projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W ramach realizacji tego projektu zrobiliśmy w naszej szkole z uczniami mały krok w kierunku zmian zachodzących w świecie.

W imieniu realizatorów projektu: Krystyna Bujnowska
Zdjęcia: Organizatorzy


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages