Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Pomaganie leży w naszej naturze

2018-03-24 12:00:00 (ost. akt: 2018-04-07 12:51:33)
W ostatnim szkoleniu strażaków ratowników wzięło udział aż 10 ochotników z OSP Pilec.

W ostatnim szkoleniu strażaków ratowników wzięło udział aż 10 ochotników z OSP Pilec.

Autor zdjęcia: psp kętrzyn

Trwa plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną. Głosowanie trwa do 1 maja. My przy tej okazji przedstawiamy kilka jednostek działających w naszym powiecie. Dzisiaj czas na Radosława Dramińskiego i OSP Pilec.

— Można powiedzieć, że obecnie trwa reaktywacja OSP w Pilcu. Czyli była tam wcześniej tradycja strażacka?
— Ochotnicza Straż Pożarna w Pilcu powstała już w latach 70 - tych. Jesteśmy jedną z dwóch takich jednostek w gminie Reszel.

— Ile osób liczy obecnie jednostka i jakim zapleczem techniczno - lokalowym dysponujecie?
— Obecnie nasze OSP liczy 30 członków gdzie ok. 15 strażaków może uczestniczyć w akcjach ratowniczo gaśniczych. Jeżeli chodzi o wyposażenie to prawdopodobnie jesteśmy najsłabiej wyposażoną jednostka w powiecie. W naszych zasobach jest strażnica w której mieści się 31 letni samochód Star 266. Pomimo ograniczonych zasobów pieniężnych staramy się utrzymywać go w jak najlepszym stanie by sprawnie nieść pomoc potrzebującym.

— Podobno strażaków - ochotników ubywa. Jak z tym jest u was?
— Słyszy się że w kraju brakuje nowych ochotników, lecz na ostatnim szkoleniu w KP PSP w Kętrzynie przy rekrutacji 22 kursantów 10 nowych ratowników pochodziło z naszej OSP, co jest bardzo dobrym wynikiem w skali powiatu.


— Jakie wyzwania są przed wami? Jakie są Wasze obecnie największe bolączki?
— Naszą największą bolączką jest brak sprzętu, który jest potrzebny w akcjach ratowniczo gaśniczych. Z uwagi na to rzadko bierzemy udział w akcjach ratowniczych. Nie należymy do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, a to właśnie jednostki z tego systemu są pierwsze dysponowane do zdarzeń. Wśród członków są też takie opinie, że należy przebudować strażnicę poprzez dodanie niezbędnego zaplecza sanitarnego, rozbudowę pomieszczenia garażowego oraz dobudowę poddasza dzięki któremu będziemy mogli udostępnić niewielkie pomieszczenie na świetlicę wiejską, której nie ma w naszej wsi. Wierzymy, iż młoda kadra jest tak mocno zmotywowana do działania, że za rok będziemy mogli się tylko chwalić sukcesami w pozyskiwaniu funduszy i z działań ratowniczych. Już zwróciliśmy się o pomoc rzeczowo – finansową do przedsiębiorców w naszym powiecie i otrzymaliśmy wsparcie od MTI Furninova, Banku Spółdzielczego w Reszlu i Młynomagu z Grodzkiego Młyna, za co za państwa pośrednictwem chcielibyśmy ogromnie podziękować. Staramy się również pozyskać fundusze z różnych programów krajowych, mamy nadzieję na pozyskanie sprzętu ratunkowego z Funduszu Sprawiedliwości, który zostanie uruchomiony w lipcu tego roku dla naszego województwa. Liczymy też na przychylne wsparcie włodarzy naszej gminy i powiatu. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Zbigniew Borys obiecał przekazać nam radiotelefony, które niezbędne będą podczas naszych działań m.in. podczas jubileuszu 50-cio lecia ukoronowania w naszej parafii wizerunku Matki Bożej Świętolipskiej, które odbędzie się w sierpniu. Burmistrz Reszla również obiecał wsparcie naszej OSP w postaci zakupu umundurowania oraz po uzgodnieniu z Radą Gminy na modernizację strażnicy. Chcemy podkreślić iż dla bezpieczeństwa ludzi i mienia za każdym razem dajemy z siebie 100% bo pomaganie innym leży w naszej naturze. Teraz, kiedy my potrzebujemy pomocy, zwracamy się do Państwa, jako do naszych przyjaciół o wsparcie rzeczowe lub finansowe, kontakt z nami można uzyskać przez nasz fanpage na facebooku OSP Pilec.

Wojciech CarukWystartował plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną, który potrwa do 1 maja 2018 roku. W każdym powiecie wybierzecie państwo po trzy najpopularniejsze jednostki. Najpopularniejsze OSP na poziomie wojewódzkim wybierzemy z kolei w dwóch kategoriach. Pierwszą stworzyliśmy dla jednostek znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, drugą dla drużyn, które nie znajduje się w systemie.
Dodatkowo strażacy ochotnicy będą rywalizować w dwóch kategoriach: Najpopularniejszej Kobiecej Drużyny Pożarniczej oraz Najpopularniejszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Rankingów powiatowych szukaj na naszych stronach lokalnych
.


RANKING: Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze

RANKING: Kobiece Drużyny Pożarnicze

Regulamin: kliknij tutaj

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages