Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Mamy ponad 135 lat tradycji

2018-03-18 08:00:00 (ost. akt: 2018-03-18 12:14:42)
— Dziś każdy chętny do działania w OSP jest na wagę złota.

— Dziś każdy chętny do działania w OSP jest na wagę złota.

Autor zdjęcia: archiwum OSP Reszel

Ruszył plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną. Głosowanie trwa do 1 maja. My przy tej okazji przedstawimy kilka jednostek działających w naszym powiecie. Na pierwszy ogień trafił Andrzej Adamiak i OSP Reszel

— Proszę krótko opisać reszelską jednostkę. Od kiedy działacie i ilu ochotników do was należy?
— OSP Reszel, jak większość jednostek na naszym terenie, formalnie została powołana po wojnie. W 2017 roku obchodziliśmy 70-lecie jej istnienia, ale także 135-lecie straży pożarnej w Reszlu, bo tradycje ochrony przeciwpożarowej w naszym mieście sięgają jeszcze XIX wieku. Dziś jednostka liczy 31 członków, spośród których ponad 20 uprawnionych jest do działań ratowniczo - gaśniczych.


— Do jakich interwencji jesteście najczęściej wzywani?
— W strażackich działaniach - niezależnie czy mówimy o OSP czy Państwowej Straży Pożarnej - widać pewnego rodzaju sezonowość. Zależnie od pory roku, jesteśmy częściej wzywani do określonych zdarzeń. Wiosną są to pożary traw i nieużytków, latem dominują zagrożenia związane z gwałtownymi burzami, zalaniami czy niebezpiecznymi owadami, jesień i zima to zaś czas, w którym dominują zdarzenia związane z okresem grzewczym. Choć w naszej gminie ten cykl jest ostatnio dość ograniczony, w czym wielka zasługa samych mieszkańców. Rośnie świadomość ludzi, pożary traw, sadzy w kominie czy zatrucia czadem w Reszlu i okolicach występują rzadziej niż w innych gminach powiatu. Wydaje się, że mamy tu świadomą zagrożeń społeczność.

— Współczesny strażak to nie tylko ktoś, kto gasi pożary?
— Coraz szerszy zakres działania strażaków, także ochotników, sprawił, że dziś pożary to zaledwie część naszej działalności, myślę, że na poziomie 20-30 procent wszystkich wyjazdów. Dzisiejszy strażak ochotnik jest przeszkolony z zakresu ratownictwa technicznego, wodnego czy kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ale też wychodzimy w jednostce z założenia, że strażak nie tylko interweniuje, ale też powinien informować o zagrożeniach. Stąd nasza aktywność w temacie szeroko pojętej profilaktyki. Wspólnie z gminą i szkołą realizujemy projekty, edukujemy młodzież, seniorów, staramy się być aktywni w sieci. Jeśli kiedykolwiek nasze działania sprawią, że ktoś zareaguje odpowiednio to będzie to najlepszy dowód, że warto to robić.

— Która z akcji najbardziej zapadła ci w pamięć?
— Najgorsze są zdarzenia, w których ktoś ponosi śmierć, gdzie na miejscu pojawia się rodzina, bliscy. Działamy lokalnie, często są to też nasi znajomi, takie akcje są najtrudniejsze. W pamięci zapadają też duże pożary, jak choćby pożar młyna w Kętrzynie, gdy ogień był naprawdę potężny.

— Z jakimi bolączkami boryka się obecnie jednostka i z czego one wynikają?
— W OSP bolączki są zazwyczaj dwie - brak sprzętu i rąk do pracy. Dzięki dobrej współpracy z gminą o tę pierwszą nie musimy się martwić. Wiadomo, że w dobie rozwoju techniki potrzeby sprzętowe są w zasadzie nieograniczone, ale gmina zapewnia nam wszystko co niezbędne do działania, inwestuje też w nasze bezpieczeństwo, stawiając je zawsze wysoko w hierarchii potrzeb. Brakuje natomiast chętnych do pełnienia tej ciekawej, społecznej funkcji. Małe miasteczka się wyludniają, demografii nie przeskoczymy, dlatego dziś każdy chętny do działania w OSP jest na wagę złota. Jedyne co mogę zrobić to zaprosić każdego, kto chciałby się sprawdzić do odwiedzenia naszej strażnicy. Informacje o nas i naszych akcjach można znaleźć na stronie www.facebook.com/ospreszel/

Wojciech Caruk

Wystartował plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną, który potrwa do 1 maja 2018 roku. W każdym powiecie wybierzecie państwo po trzy najpopularniejsze jednostki. Najpopularniejsze OSP na poziomie wojewódzkim wybierzemy z kolei w dwóch kategoriach. Pierwszą stworzyliśmy dla jednostek znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, drugą dla drużyn, które nie znajduje się w systemie.
Dodatkowo strażacy ochotnicy będą rywalizować w dwóch kategoriach: Najpopularniejszej Kobiecej Drużyny Pożarniczej oraz Najpopularniejszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Rankingów powiatowych szukaj na naszych stronach lokalnych.RANKING: Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze


RANKING: Kobiece Drużyny Pożarnicze


Regulamin: kliknij tutaj

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages