Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Pokażemy nasze osiągnięcia

2018-03-19 10:00:00 (ost. akt: 2018-03-20 14:00:44)
— To nasi uczniowie są tego dnia gospodarzami. Wychodzimy z założenia, że nikt inny nie zaprezentuje lepiej swojego kramu - mówi dyrektor.

— To nasi uczniowie są tego dnia gospodarzami. Wychodzimy z założenia, że nikt inny nie zaprezentuje lepiej swojego kramu - mówi dyrektor.

Autor zdjęcia: Artur Palke

Już 22 marca o godz. 9.00 w Zespole Szkół im. M. Rataja odbędzie się Dzień Otwarty Szkoły. O zbliżającej się imprezie, ofercie kształcenia i nowych pomysłach na rozwój szkoły opowiedział nam jej dyrektor Andrzej Lewandowski.

— Czym jest Dzień Otwarty Szkoły?
— To możliwość, aby wejść w klimat szkoły, odejść od słów i obrazów, jaki przedstawia Internet, a zweryfikować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Poznać ludzi, którzy kryją się pod nazwą „Zespół Szkół w Reszlu”, poznać miejsce, które stanie się drugim światem młodzieży decydujących się wybrać je na najbliższych kilka lat. To możliwość rozmów z tymi, którzy tu egzystują na co dzień, z młodzieżą, która najlepiej zna codzienną (czy na pewno szarą ?) rzeczywistość szkolną.

— Dlaczego warto tego dnia was odwiedzić?
— Bo chętnie pokażemy to, co osiągnęliśmy do tej pory, a nie ma takiej opcji, aby stwierdzić: „Już wystarczy”. Zależy nam, aby szkoła w Reszlu, która najstarszym kierunkiem stolarskim sięga roku 1946 rozwijała się prężnie i ściągała do miasteczka nowych uczniów. Mamy pełną świadomość, że jako jedyna szkoła powiatowa oddalona 17 km od Kętrzyna jesteśmy zmuszeni działać, aby zainteresować uczniów oddziałów gimnazjalnych tym, co odpowiada ich zainteresowaniom, aby chcieli do nas dojeżdżać lub pozostać w internacie. Pracujemy więc nad nowymi kierunkami, nad jak najlepszymi warunkami do nauki, nad sprzętem, realizujemy projekty unijne i wciąż planujemy. Bo pomysłów i motywacji mamy aż nadto. Stąd innowacyjne kierunki kształcenia w naszej ofercie, z którymi jako jedyni nie tylko w powiecie, ale i w województwie, weszliśmy na rynek edukacyjny. Stworzyliśmy klasę pożarniczą z elementami ratownictwa medycznego, klasę bukieciarstwa i dekoracji roślinnych na kierunku architektury krajobrazu, technikum informatyczne- klasę programowania i testowania gier komputerowych (e-sport), klasę grafiki i poligrafii cyfrowej. Już we wrześniu ruszamy z kolejną innowacją w technikum technologii drewna- design w meblarstwie, gdzie młodzież poza przedmiotami związanymi z procesem technologii drewna zrealizuje dodatkowe przedmioty z zakresu reklamy i marketingu oraz projektowania komputerowego i rysunku. To szansa dla tych, którzy marzą o własnych prototypach mebli, chcą projektować wyjątkowe wnętrza i współpracować z renomowanymi firmami meblarskimi. Nasze zamierzenia nie byłyby możliwe, gdyby nie partnerzy szkoły, instytucje i firmy wspierające nasze działania, otwarte na współpracę z młodzieżą. Bez firmy Festool- producenta elektronarzędzi- czy Rema SA z Reszla nie wyposażylibyśmy warsztatów szkolnych w najlepszy sprzęt do obróbki drewna. OSP Reszel, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Firma Falck Medycyna udostępniają naszym klasom profesjonalny sprzęt do zajęć, ich pracownicy prowadzą lekcje na miejscu i w terenie, aby nasza młodzież mogła zobaczyć jak najwięcej, zdobyć jak najwięcej umiejętności. Wydział Techniczny UWM już drugi rok zaprasza naszych uczniów z klasy systemów i urządzeń energetyki odnawialnej, aby poprowadzić warsztaty z dziedziny energetyki. Wszystkie te firmy jako nasi przyjaciele zaprezentują się także w Dniu Otwartym. A za rok być może ich grono poszerzy się o nowych patronów. Mamy za sobą wstępne rozmowy z grupą Egger - dostawcą pełnego asortymentu produktów dla przemysłu meblarskiego i wyposażenia wnętrz oraz z LSC Communications, właściciela największej drukarni w kraju, gdzie w ostatnim czasie gościła klasa grafiki i poligrafii cyfrowej. O takich właśnie działaniach chcemy opowiedzieć naszym gościom 22 marca.

— Jakie atrakcje czekają na waszych gości?
— To nasi uczniowie są tego dnia gospodarzami. Wychodzimy z założenia, że nikt inny nie zaprezentuje lepiej swojego kramu. Tak więc tego dnia odbędą się pokazy umiejętności kierunkowych, prezentacje prac. Pokażą, na co ich stać w konkursie „Mam talent”, wystąpią w małej formie teatralnej, powalczą z młodszymi kolegami w potyczkach Counter Strike. Szczegóły harmonogramu dostępne są na stronie internetowej Zespołu Szkół.

— Czy organizowanie takich akcji przekłada się na rzeczywiste zainteresowanie nauką w szkole?
— Myślę, że tak. Większość pierwszoklasistów przyznaje, że była obecna w Dniu Otwartym w naszej szkole. Uczniowie klas kończących wcześniejsze gimnazja przyjeżdżają do nas często na własną rękę chcąc pograć w CS’a, poznać nas, a często są pewni, że do nas dołączą, gdy jest to już tradycja rodzinna. Stąd ciekawość tego miejsca, chęć zdobycia bliższych informacji o kierunkach.

— Czym chcecie skusić waszych przyszłych uczniów?
— Przede wszystkim naszą wyjątkowością - kierunkami, które zapewnią zatrudnienie i dobrą przyszłość. Są to często innowacje, co oznacza małą konkurencyjność na rynku w momencie poszukiwania pracy. Projektami unijnymi. Już niebawem nowocześnie wyposażymy pracownię przedmiotów zawodowych dla technikum energetyki odnawialnej. Jeszcze w tym roku planujemy zmodernizować boisko sportowe, stworzyć nowoczesną infrastrukturę dla rozwoju, nie tylko ducha naszych uczniów, ale i ciała. Możemy się pochwalić dobrze wyposażonym internatem oraz warsztatami szkolnymi, gdzie odbywają się zajęcia klas o nachyleniu drzewnym.

— Czy zmiany zachodzące w szkolnictwie zawodowym również dotykają reszelską placówkę?
— Jak najbardziej tak. W tym roku zostały utworzone szkoły branżowe I stopnia (dawniej Zasadnicza Szkoła Zawodowa). Przygotowaliśmy wymaganą dokumentację i przechodzimy szereg kontroli związanych z tą zmianą. Mam nadzieję, że jest to początek wspierania szkolnictwa zawodowego, który nie skończy się tylko na zmianie dokumentów, ale dojdzie do tego również doposażenie w niezbędny sprzęt oraz większe fundusze przeznaczane na ten typ szkół.

Wojciech Caruk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
 
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages