Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Miłość to także bezpieczeństwo

2018-02-23 14:00:00 (ost. akt: 2018-02-27 10:17:42)
Bryg. Szymon Sapieha i mł. ogn. Robert Ziemba uczyli dzieci zasad pierwszej pomocy.

Bryg. Szymon Sapieha i mł. ogn. Robert Ziemba uczyli dzieci zasad pierwszej pomocy.

Autor zdjęcia: Agnieszka Żyła

O tym, że 14 lutego obchodzimy święto zakochanych nikomu mówić nie trzeba. Zwłaszcza młodzi ludzie tego dnia chętnie w sposób szczególny okazują swoje uczucia. Ale miłość to nie tylko czułe słowa i piękne wyznania.

To przede wszystkim troska o tych, których kochamy. I to właśnie było przesłaniem walentynkowej akcji dla bezpieczeństwa, która 14 lutego odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3 w Reszlu.

— Pomysłodawcą akcji był dyrektor szkoły, który w czasie finału projektu Razem Bezpieczniej (dzięki współpracy szkoły, gminy i miejscowej OSP udało się pozyskać środki na zakup czujek tlenu węgla dla uczniów) stwierdził, że może warto o bezpieczeństwie powiedzieć więcej właśnie w walentynki. Wspólnie ze szkołą zaprosiliśmy więc do współpracy strażaków z KP PSP w Kętrzynie i policjantów, a także młodzież z klas pożarniczych Zespołu Szkół w Reszlu – wyjaśniali strażacy OSP Reszel.

— Chcieliśmy, by nasza młodzież spojrzała na walentynki także pod innym kątem, że miłość to dbanie o bezpieczeństwo naszych bliskich. A jeśli tylko uda się kiedyś komuś wykorzystać tę wiedzę w praktyce i pomóc drugiej osobie to będzie to dla nas najlepsza nagroda - powiedział Edward Szmul, dyrektor reszelskiej szkoły.

W środę, oprócz zwykłych lekcji, uczniowie wygasającego gimnazjum, a także klasy V-VII, wzięli udział w spotkaniach z policjantami i strażakami. Dzięki temu poznali tajniki służby, poznali zagrożenia, które mogą ich spotkać oraz sposoby, dzięki którym można tym zagrożeniom zapobiec. Bryg. Szymon Sapieha w barwny sposób opowiadał o tym, jak zachować się w razie pożaru, by nie stać się jego ofiarą.

Najważniejszym punktem dnia była jednak nauka pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci na fantomach próbowały swoich sił w reanimacji, zapoznały się ze sprzętem medycznym, poznały też działanie defibrylatorów automatycznych. Założenie było takie, by każde dziecko praktycznie przećwiczyło najważniejsze czynności ratujące życie.

— Szkoła dysponuje sprzętem do ćwiczeń, swój przywieźli też strażacy z Reszla i z Kętrzyna, którzy - wraz z młodzieżą z klas pożarniczych — cierpliwie tłumaczyli kolejnym uczniom jak prawidłowo zajmować się poszkodowanym. — Zwłaszcza uczniowie młodszych klas do tematu podeszli bardzo poważnie — mówili z uśmiechem reszelscy strażacy.

W czasie, gdy jedni ćwiczyli pierwszą pomoc, inni słuchali kpt. Sławomira Siwek z KP PSP w Kętrzynie, który prezentował pracę strażaka i podpowiadał, co zrobić by w przyszłości móc wybrać ten zawód. W kolejnej sali na uczniów czekali policjanci z KP w Reszlu. Kom. Marta Umbras, st. asp. Dawid Stelmaszczyk i mł. asp. Paweł Obolewicz uczyli młodzież, jak reagować w przypadku zagrożeń.

— Każda taka inicjatywa zasługuje na uwagę i dlatego chętnie się w nią włączyliśmy. Jeśli ktokolwiek kiedyś w przyszłości wykorzysta choć część wiedzy ze środowego spotkania to będzie to najlepszy dowód na to, że było warto. Zachęcamy także innych do tego, by edukować młodzież. Jeśli tylko będziemy mieli możliwość to służymy pomocą - powiedział bryg. Szymon Sapieha, zastępca komendanta KP PSP w Kętrzynie.

— Zarówno młodzież, jak i nauczyciele wychodzili z sal zadowoleni, temat wyraźnie im się podobał. Serdecznie dziękujemy strażakom z Reszla i z Kętrzyna, policjantom z reszelskiego komisariatu i młodzieży z klas pożarniczych za pomoc i zaangażowanie w akcję dla bezpieczeństwa. Już dziś zapraszamy do nas za rok, na kolejną edycję - podsumował walentynki w reszelskiej "Trójce" dyrektor Edward Szmul.Andrzej Adamiak

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages