Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Święto patrona szkoły

2018-02-24 12:00:00 (ost. akt: 2018-02-27 10:16:47)
Delegacja szkoły złożyła kwiaty pod pomnikiem patrona

Delegacja szkoły złożyła kwiaty pod pomnikiem patrona

Autor zdjęcia: Artur Palke

Zespół Szkół w Reszlu uczcił pamięć swojego patrona Macieja Rataja. 19 lutego minęła 134. rocznica jego urodzin. Była to okazja do przypomnienia sylwetki jednego z najważniejszych działaczy polskiego ruchu ludowego po 1918 roku.

Jak co roku społeczność szkolna Zespołu Szkół w Reszlu zebrała się, by uczcić pamięć patrona szkoły Macieja Rataja z okazji 134. rocznicy jego urodzin. Tradycyjnie już program obchodów rozpoczęła msza święta w reszelskim kościele. Zaraz po niej delegacje instytucji powiatowych i miejskich złożyły wieńce pod pomnikiem patrona na dziedzińcu szkoły. Niezmiernie miło było nam gościć tego dnia m.in. wicestarostę kętrzyńskiego Michała Jerzego Krasińskiego, Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego, Wiceprezes Zarządu Warmińsko - Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małgorzatę Sobieską zu Schwarzenberg, Burmistrza Miasta Reszel Marka Janiszewskiego, proboszcza reszelskiej parafii ks. Krzysztofa Bumbula, dyrektorów szkół i instytucji, radnych Rady Powiatu i Rady Miasta Reszel, radnego Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego Ryszarda Kawczyńskiego, przedstawicieli firm Egger, Festool Polska i Technik Olsztyn. Wysłuchaliśmy przemówień Dyrektora Zespołu Szkół Andrzeja Lewandowskiego i kilku przybyłych gości. Większość z nich odniosła się do przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Bo myśląc „Maciej Rataj” nie sposób pominąć jego wkładu w drogę do wolności.

- To właśnie dzięki takim ludziom, dzięki wielkości ich serc, miłości do ojczyzny dokonał się cud i Polska po 123 latach bycia przedmiotem w rękach obcych wybiła się do rangi niepodległej - powiedział Krzysztof Marek Nowacki, Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty.

A co zdaniem Nowackiego ukształtowało tak wielkiego patriotę Rataja?
- Wychowanie zgodne z triadą „Bóg, honor, ojczyzna”, dom, szkoła, poczucie przynależności, mądrość i roztropność, wolność od zła, miłość. Tylko pamięć o przeszłości jest drogą do przyszłości - dodał. Do wartości naszych przodków odniósł się także Burmistrz Reszla kierując swoje słowa do zgromadzonych uczniów, polecając, aby każdego dnia świecili przykładem i w ten sposób budowali pozytywny klimat szkoły.

W dalszej części uroczystości obejrzeliśmy prezentację dotyczącą życia M. Rataja. Wyróżniono także zwycięzców konkursu wiedzy o naszym patronie. W części artystycznej byliśmy świadkami turnieju „Jeden z dziesięciu”, w czasie którego uczniowie wykazali się wiedzą o szkole i nauczycielach. Wysłuchaliśmy też tych uzdolnionych wokalnie i instrumentalnie podczas ich minirecitalu. Na zakończenie apelu przybyli goście mogli dokonać pamiątkowego wpisu do kroniki szkolnej.

Julita Woźniakowska


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages