Czwartek, 23 maja 2019. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Przeboje pani Marii

2017-05-09 20:51:18 (ost. akt: 2017-05-09 20:54:16)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

Niewielu było w historii polskiej literatury poetów tak „muzycznych” jak Maria Konopnicka. Wrażliwa w równym stopniu na twórczość najwybitniejszych kompozytorów, jak i na melodie polskiej wsi, wszystkie wrażenia i przeżycia dźwiękowe zbierała, by później utrwalić je między wersami swoich wierszy.

I choć dziś jej dźwięki słowami pisane nie zawsze spotykają się z należytym uznaniem, pozostają one ponadczasowe i godne tego, by się w nie wsłuchać; tym bardziej, że rysują przed oczyma wyobraźni krajobrazy, które w zapędzonym świecie XXI wieku coraz bardziej, niestety, odchodzą w zapomnienie.

W poezji dla dzieci Konopnicka konsekwentnie realizowała swój program poetycki, wyrażony w liście do ilustratora, Piotra Stachiewicza:" Nie przychodzę ani uczyć dzieci, ani też ich bawić. Przychodzę śpiewać z nimi”. Piosenki skuteczniej od wierszy i bajek oddziałują na dzieci i młodzież. Są przez nie chętnie śpiewane, a powtarzana wielokrotnie w różnych sytuacjach treść poszczególnych zwrotek czy refrenów utrwala w pamięci konkretną wiedzę. Dlatego też poetka zebrała i pogrupowała według pór roku wiele swoich wierszy, do których muzykę skomponował Zygmunt Noskowski. Tak powstał „Śpiewnik dla dzieci”, który do dnia dzisiejszego kształtuje dziecięcą wrażliwość.

Podczas muzycznej lekcji zaprezentowanej przez Agencję Artystyczną MAT z Olsztyna dzieci z klas 0-III SP 3 w Reszlu wysłuchały pieśni do tekstów Marii Konopnickiej oraz dowiedziały się kto to jest poeta i kompozytor. Zakończeniem spotkania z muzyką był półfinał Turnieju Wiedzy o Muzyce. Do finału zakwalifikowali się następujący uczniowie: Piotr Duszak z klasy II b, Mateusz Kołotowicz z klasy II b, Weronika Dłuska z klasy III a, Joanna Bieńkowska z klasy III b, Antoni Gałka z klasy III b oraz Malwina Buniowska z klasy III c. Życzymy sukcesów w finale!

Joanna Maksymiuk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages