Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Beethoven tematem spotkania z muzyką w SP 3

2017-04-29 07:35:11 (ost. akt: 2017-04-29 07:41:06)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

Dnia 20 kwietnia, uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w koncercie muzycznym przygotowanym przez Agencję Artystyczną „MAT”. Celem spotkania była biografia i muzyka Ludwika van Beethovena.

Prowadzący spotkanie Konrad Kozubowski zapoznał słuchaczy z najważniejszymi wydarzeniami z życia wybitnego niemieckiego kompozytora. Artysta był ostatnim z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursorem romantyzmu w muzyce. Uznany został za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.

Urodzony w Bonn, na terenie dzisiejszych Niemiec, już w młodości przeniósł się do Wiednia, gdzie rychło uzyskał reputację pianisty wirtuoza, a następnie wybitnego kompozytora. Artysta komponował już od najmłodszych lat, wiele czerpał z twórczości ludowej. Mimo że około 25. roku życia zaczął tracić słuch, okazał wielką siłę ducha i nie zaprzestał tworzenia (do czasu również wykonywania) swoich dzieł, nawet w okresie całkowitej głuchoty.

W historii muzyki stanowi centralną postać pogranicza klasycyzmu i romantyzmu. Jego twórczość wytyczyła kierunek rozwoju muzyki na cały XIX wiek. Światową popularność Beethoven zawdzięcza przede wszystkim swym dziewięciu symfoniom, choć równie przełomowe było znaczenie jego sonat i wariacji fortepianowych oraz muzyki kameralnej, przede wszystkim kwartetów smyczkowych.

Uczniowie mieli możliwość wysłuchania takich utworów jak: „Dla Elizy”, „Marsz Turecki” w opracowaniu na skrzypce i klarnet, fragment 5 Symfonii- temat lasu oraz „Odę do radości „ z 9 Symfonii.

Na koniec spotkania odbył się Turniej Wiedzy o Muzyce, w którym brali udział uczniowie: Jakub Lewandowski kl. IVa, Przemysław Luchowski kl. Vb i Przemysław Pogorzelski z kl. VIb. Największą znajomością tematu wykazał się Jakub Lewandowski, który zajął I miejsce. Gratulujemy.

Marta Lewczuk-Daliga
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages