Uczymy się wielokrotnie szybciej

2017-04-08 11:41:30(ost. akt: 2017-04-08 11:47:53)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

Za nami marzec i kolejne miesiące poznawania i odkrywania tajemnic nauki na dodatkowych zajęciach czytelniczych. Uczniowie klas trzecich i drugich uczyli się w jaki sposób efektywnie zrobić notatkę z wiadomości już posiadanych lub nowo poznanych.
Wykorzystana została to tego mapa myśli, inaczej mapowanie myśli. To efektywna technika notowania, opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców, Tony i Barry Buzan. Badania wykazały, że tworząc mapy myśli zamiast klasycznych notatek, można notować i uczyć się nawet 10 razy szybciej.

Uczniowie najpierw bazowali na materiale im najbliższym, tak by potem przejść w efekcie końcowym do tworzenia mapy myśli z udziałem baśni Hansa Christiana Andersena. Finał zajęć odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Reszlu. Tak się doskonale złożyło, że biblioteka w tym czasie realizowała Noc z Andersenem, więc w pięknej scenerii po części teoretycznej był bal dzieci w przepięknych strojach. Dodam także, że uczniowie z SP nr 3 w Reszlu, którzy wypożyczyli i przeczytali w I semestrze roku szkolnego 2016/17 w MBP najwięcej książek mieli niewątpliwą okazję uczestniczenia w pięknym przedsięwzięciu- Nocy z Andersenem.

Czym się różni mapa myśli od zwykłej notatki? Notując w klasyczny, linearny sposób aktywizujemy głównie lewą półkulę mózgu, tracimy czas na zapisanie, zapamiętanie i odszukanie w tekście niepotrzebnych słów. Notując w technice mapowania myśli aktywizujemy obie półkule mózgu, na jednej kartce możemy zapisać informacje, które w notatce linearnej zajęłyby kilka stron, notujemy i zapamiętujemy nawet 10 razy szybciej, wychodzimy poza utarte schematy myślenia i rozwijamy nasze twórcze zdolności.

Dziękujemy paniom Wiesi i Ali za współpracę. Pracować z Wami drogie Panie to czysta przyjemność.
Krystyna Bujnowska

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5