Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Mali przyjaciele lasu

2017-02-15 17:20:56 (ost. akt: 2017-02-15 18:48:35)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

Uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Reszlu pojechali na wycieczkę do lasu w Świętej Lipce. Przewodnikiem był ktoś, kto o lesie wie wiele i w ciekawy sposób potrafi przekazać swoją wiedzę – leśnik, pani Wiesława Pręcikowska.

Wędrując leśną ścieżką uczniowie przypomnieli zasady zachowania się w lesie oraz zgodnie ustalili, że człowiek jest w nim tylko gościem. Jedną z najważniejszych zasad jest zachowanie ciszy podczas obecności w lesie. Nie płoszymy wtedy zwierząt i ptaków leśnych. Zachowując się cicho w lesie niejako sami "wtapiamy się" w las. Dzięki temu im ciszej się zachowujemy, tym więcej możemy zaobserwować z leśnego życia, bez szkody dla mieszkańców lasu i to o każdej porze roku.

Pogoda dopisała, więc uczniowie na świeżym śniegu mogli szukać i rozpoznawać tropy zwierząt. Widzieli ślady dzika, sarny, wiewiórki. W związku ze zbliżającym się Dniem Dokarmiania Zwierzyny Leśnej kolejnym etapem wyprawy było dokarmianie zwierząt przysmakami, które dzieci przywiozły z domu. Warzywa, owoce i nasiona pozostawiły w paśniku, który na pewno zwierzęta odwiedziły jeszcze tego samego dnia. Uczniowie dowiedzieli się kiedy i czym leśnicy dokarmiają zwierzęta.

Zainteresowali się tzw. lizawką, czyli drewnianym słupkiem z kostką soli umieszczoną na szczycie, którą zwierzęta chętnie zlizują. Uczniowie dowiedzieli się, że właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka. Z dostarczaniem zwierzętom pokarmu nie można przesadzać.

W sali dydaktycznej uczniowie przygotowywali ptasie przysmaki w małych karmniczkach. Rozpoznawali odgłosy zwierząt zamieszkujących lasy Warmii i Mazur.
Wszyscy mogli ogrzać się przy ognisku, upiec kiełbaski, wypić ciepłą herbatę malinową oraz podzielić się wrażeniami. Była to niezwykle ciekawa lekcja przyrody.

Joanna Piskosz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages