środa, 24 października 2018. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Przyszli do szkoły by czytać dzieciom baśń Andersena

2016-12-17 07:46:58 (ost. akt: 2016-12-17 08:08:44)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

W grudniu w ramach programu rozwijania kompetencji czytelniczych i upowszechniania czytelnictwa wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Reszlu w klasach drugich i trzecich rodzice czytali baśń H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. To wzruszająca opowieść o niesprawiedliwości, samotności, ale także o nadziei.

W wigilię Nowego Roku ulicami miasta szła mała dziewczynka. Nie miała chustki na głowie ani butów na nogach. Wyszła w taki mróz, by sprzedawać zapałki. Zły ojciec wygnał ją z domu i zabronił powrotu bez pieniędzy. Biedaczka zaglądała do okien. W domach szykowano kolacje, czuć było zapach świątecznych potraw.

Ziąb dokuczał dziewczynce coraz bardziej. Postanowiła schować się między dwoma domami i trochę ogrzać. Zapragnęła zapalić choć jedną, malutką zapałkę, aby poczuć ciepło ognia. Gdy to zrobiła, niespodziewanie niewielki płomyczek zamienił się w żelazny piec, który grzał przyjemnie. Dziewczynka wyciągnęła nóżki przed siebie, żeby zbliżyć się do pieca, ale niestety zapałka zgasła. Szybko zapaliła następną i ujrzała przytulny pokój, a w nim wspaniale zastawiony stół, nakryty białym obrusem. Nagle ze stołu zeskoczyła dorodna gęś i zaczęła czołgać się po podłodze. Ale kiedy zbliżała się do dziewczynki i była już tuż tuż, zapałka zgasła i wszystko zniknęło. Bohaterka tak bardzo pragnęła cieszyć się tym wspaniałym widokiem, że nie mogła się powstrzymać od zapalenia nowej. Ciąg dalszy znamy wszyscy.

Uczniowie w klasach przy świetle choinki ze wzruszeniem wysłuchali baśni, obejrzeli prezentację „W baśniowym świecie”, a następnie wykonali ozdoby świąteczne tematycznie związane z czytanym utworem. W Miejskiej Bibliotece Publicznej szukali w książkach i czasopismach utworów o tematyce świątecznej, poznali zwyczaje związane ze zbliżającymi się świętami oraz wykonali przepiękne bombki - śnieżynki.

Podsumowaniem zajęć był test „Co wiesz o Świętach Bożego Narodzenia?”.

Dziękuję zaangażowanym rodzicom za pomoc w realizacji zadania Agnieszce Celej, mamie Kingi z klasy IIIa, Agnieszce Jachimczuk, mamie Ali z klasy IIc, Joannie Jałoszewskiej, mamie Wiktora z klasy IIIb oraz Iwonie Węglarskiej, mamie Julki z klasy IIIc. Kieruję również ciepłe słowa podziękowania paniom z MBP w Reszlu - Ali i Wiesi za bardzo miłe przyjęcie klas w progach biblioteki.

Krystyna Bujnowska

Polub nas na Facebooku:

Źródło: sp

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages