Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Dzień Wyrównywania Szans Edukacyjnych w SP nr 3

2016-06-14 09:56:53 (ost. akt: 2016-06-14 10:13:09)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

Od trzech lat w kalendarzu wydarzeń naszej szkoły znajduje się Dzień Wyrównywania Szans Edukacyjnych. Zainicjowany w 2014 roku staje się bez wątpienia tradycją naszej Trójki. W tym roku szkolnym odbył się on 8 czerwca. Każda klasa realizowała podstawę programową w innej, nietypowej formie niż zwykle.

Zaplanowane przez poszczególnych nauczycieli zajęcia były różnorodne, atrakcyjne pod względem formy i metod. Tego dnia uczniowie nie przyszli na tradycyjną lekcję z podręcznikiem i zeszytem, lecz uczestniczyli w wycieczkach pieszych, autokarowych, rowerowych, brali udział w zajęciach sprawnościowych, grze fabularnej, doświadczeniach, poszerzając w ten sposób swoją wiedzę i umiejętności.

W tym roku uczniowie klas Ia i Ib wzięli udział w wycieczce do lasu w Świętej Lipce. Podczas pobytu w szkółce leśnej dzieci obserwowały zwierzęta i rośliny oraz rozmieszczenie budek lęgowych w lesie. Poznały narzędzia stosowane przez pracowników szkółki leśnej. Widziały uprawę drzew z nasion oraz zaznajomiły się z zasadami ich pielęgnacji. Pierwszoklasiści uczyli się także odróżniać nasiona wybranych drzew. Wykonali prace plastyczne z materiałów znalezionych w ściółce leśnej. Uczestniczyli w zabawach utrwalających wiedzę o lesie. Na koniec uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe zakładki i wspólnie spożyli posiłek przy ognisku.

Dzięki zajęciom w szkółce leśnej dzieci utrwaliły i pogłębiły swoją wiedzę o lesie. Serdeczne podziękowania należą się Pani Wiesławie Pręcikowskiej za umożliwienie dzieciom pobytu w szkółce leśnej i przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć.

Uczniowie Ic i Id udali się natomiast na pieszą wycieczkę do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków. Tam zostali zapoznani z procesem oczyszczania wody. Dzieci były bardzo zainteresowane urządzeniami, które filtrują i czyszczą wodę oraz rolą bakterii w tym procesie. W rozmowie z pracownikami oczyszczalni wykazały się sporą wiedzą na temat potrzeby ochrony środowiska naturalnego. Młodzi ekolodzy otrzymali pamiątkowe plakietki z napisem „Eko załoga”. Następnie udali się do zamku, by tam zapoznać się z jego historią i legendą o Barbarze Zdunk.

W Dzień Wyrównywania Szans Edukacyjnych do leśnej pasieki w Świętej Lipce udała się klasa IIa. Dzieci poznały z bliska życie pszczół. Dowiedziały się, czym zajmuje się pszczelarz. Każde dziecko miało okazję przebrać się w strój pszczelarza. Ta naprawdę piękna, żywa lekcja przyrody zakończyła się degustacją miodu i wspólnym ogniskiem.

Klasy IIb i IIc brały z kolei udział w wycieczce pieszej po Reszlu i jego okolicach. Dzieci wysłuchały historię naszego miasteczka i zobaczyły najważniejsze jego zabytki: mosty gotyckie, barokowy pojezuicki kościół Świętego Krzyża czyli Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego, Kolegium jezuickie, Zamek biskupów warmińskich, starą plebanię - rezydencję archiprezbitera, Kościół farny pw. św. Piotra i Pawła, fragmenty murów obronnych, basztę więzienną, klasycystyczny ratusz oraz spichlerz o konstrukcji ryglowej. Po tej części wycieczki uczniowie podzieleni na pięć grup na kartach pracy wykonywali zadania dotyczące wysłuchanych treści i obejrzanych miejsc, w efekcie czego uzyskali pierwszą część hasła. Następnym etapem wycieczki było Klewno. W trakcie pokonywania trasy dzieci zobaczyły miejsca po dawnym basenie odkrytym oraz jeziorze Klewno. Obserwowały też przyrodę pól i łąk, a także zbierały okazy przyrodnicze. Podsumowaniem edukacyjnej części wycieczki było dalsze uzupełnianie kart pracy i odczytanie całego hasła „Moje miasto Reszel”.

Uczniowie klas IIb i IIc wykazali się dużą wiedzą i udowodnili, że potrafią uważnie słuchać innych i obserwować przyrodę. Na koniec przyszedł czas na odpoczynek przy ognisku i wspólne zabawy z rówieśnikami.

Trzecioklasiści w Dzień Wyrównywania Szans Edukacyjnych wybrali się na wycieczkę autokarową pod hasłem „Wyprawa do malborskiej warowni oraz Dino Park” do Malborka. To jedno z niewielu miejsc, gdzie naprawdę można było poczuć średniowieczną atmosferę! Dino Park - niezwykły Park Ruchomych Dinozaurów, silne emocje w kinie 5D, relaks na atrakcyjnym placu zabaw to wszystko czekało na dzieci z klas trzecich. Uczestnicy wycieczki zwiedzali Zamek Krzyżacki z przewodnikiem pod hasłem „Szlak tajemnic zamkowych”. Zajęcia prowadzone w scenerii gotyckiej warowni, sprzyjały rozwijaniu aktywności, budziły ciekawość i uczyły szacunku dla przeszłości. Kolejny punkt wycieczki to zwiedzanie Parku Dinozaurów DINO PARK, a w nim: Park linowy Malborkstones, Ścieżka Edukacyjna. Na swojej drodze uczniowie spotkali czterdzieści ruchomych dinozaurów, które w otoczeniu pięknej zieleni lasu przeprowadzały przez poszczególne okresy w dziejach ziemi. Na koniec Muzeum Skamieniałości, Kino 5D Extreme - gratka dla miłośników ostrych wrażeń.

Uczniowie klas IVa, IVb oraz Vb zdecydowali się na aktywne spędzenie czasu podczas Dnia Wyrównywania Szans Edukacyjnych i wyruszyli na wycieczkę autokarową po Warmii. Po wyjeździe spod Szkoły Podstawowej nr 3 w Reszlu punkt pierwszy harmonogramu obejmował zwiedzanie Huty Szkła w Olsztynku. Lekcja była tak atrakcyjna, że uczniowie z niechęcią opuszczali teren Huty. Następnym punktem harmonogramu była wycieczka do Skansenu, który także mieści się w Olsztynku. Uczniowie poznawali zabytkowe budowle, które były w całości sprowadzane z innych miejscowości lub odtworzone na wzorzec budowli już nie istniejących. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie pomieszczeń gospodarskich, w których znajdował się żywy inwentarz tj. kury, kozy, owce, króliki itp. Po wyczerpującym pieszym zwiedzaniu Skansenu, uczniowie udali się na posiłek do Olsztyna. Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w miejscowości Węgój, gdzie czwartoklasiści i piątoklasiści odwiedzili Straszydła Mazurskie i brali udział w grze terenowej. Zabawa była atrakcyjna, łączyła aktywność ruchową i intelektualną uczniów. Wszelkie zajęcia zakończyły się po godzinie 18 i uczniowie wyruszyli do domu w drogę powrotną.

Klasa sportowa udała się z kolei na wycieczkę rowerową. Realizując koncepcję: zdrowie, sport i rekreacja uczniowie 5a podróżowali ścieżkami polnymi i podziwiali okolice Reszla, pokonując trasę: Reszel- Worpławki- Klewno- Ramty - Reszel. Wdrażanie piątoklasistów do zachowań prozdrowotnych poprzez kształtowanie postawy dbałości o własny rozwój fizyczny oraz pobudzanie potrzeby aktywności ruchowej i w efekcie ogólne usprawnienie, wzmocnienie, a także zwiększenie ich odporności fizycznej to cel, który przyświecał zorganizowaniu takiej formy zajęć na świeżym powietrzu. Wycieczka zakończyła się posiłkiem przy grillu, zorganizowanym przez Państwa Luchowskich.

A co robili najstarsi uczniowie naszej szkoły w Dzień Wyrównywania Szans Edukacyjnych? Szóstoklasiści pojechali na wycieczkę do Giżycka. Pierwszym punktem programu był rejs statkiem po jeziorze Niegocin. Uczniowie mieli okazję przy wspaniałej pogodzie obserwować piękny krajobraz i podziwiać uroki przyrody polskiej. Następnie udali się do parku linowego „Wiewióra”, gdzie mogli wykazać się sprytem i odwagą, pokonując czasami bardzo trudne przeszkody. Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie twierdzy Boyen.

Dzień 8 czerwca 2016 r. był bardzo atrakcyjny i urozmaicony. Każda klasa wykorzystała go na realizację zaplanowanych celów z podstawy programowej. Dzięki obopólnej współpracy nauczycieli i rodziców Dzień Wyrównywania Szans Edukacyjnych pozostał miłym wspomnieniem. Zajęcia zaproponowane tego dnia dzieciom bardzo im się podobały, uczestniczyły w nich chętnie i z entuzjazmem.
Dziękujemy Wszystkim Osobom zaangażowanym w przygotowanie tego dnia: dyrekcji nauczycielom oraz Rodzicom, którzy przyłączyli się do organizacji tej nietuzinkowej środy bez podręcznika i zeszytu przedmiotowego.

Na podstawie informacji zebranych od wychowawców i nauczycieli.
Organizatorzy
Polub nas na Facebooku:

Źródło: sp

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages