Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Drugiej takiej imprezy nie ma w województwie

2016-05-27 12:00:00 (ost. akt: 2016-05-25 19:09:10)
Amanda Kilanowska wygrała 18. edycję Reszelskiego Festiwalu Piosenki.

Amanda Kilanowska wygrała 18. edycję Reszelskiego Festiwalu Piosenki.

Autor zdjęcia: Organizatorzy

Pierwsza edycja Reszelskiego Festiwalu Piosenki odbyła się w 1994 roku. Jest to więc najprawdopodobniej najstarszy festiwal piosenki w województwie warmińsko-mazurskim. Co ciekawe - od początku tworzy go ciągle ten sam zespół. A konkretnie trzy osoby.

Reszelski festiwal od początku cieszył się dużą popularnością wśród widzów i wykonawców. W ciągu tych minionych 22 lat imprezy, wzięło w niej udział ponad 500 młodych piosenkarzy. Młodych, ponieważ festiwal jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 21 lat. Starsi natomiast mają konkurs „Śpiewać każdy może”, który również ma wieloletnią tradycję.

Selekcja, warsztaty,
dopiero potem festiwal

Cechą charakterystyczną Reszelskiego Festiwalu Piosenki jest to, że występują na nim młodzi uczestnicy z terenu miasta i gminy Reszel. Choć zdarzają się też przypadki, kiedy dopuszczane są także osoby spoza terenu gminy, które np. uczą się w reszelskich szkołach. To istotne, ponieważ przygotowania przebiegają według sprawdzonego modelu. Najpierw jesienią organizowane są eliminacje do imprezy. Po wyselekcjonowaniu grupy młodych ludzi, biorą oni później udział w warsztatach, na których uczą się m.in. zachowania na scenie i ćwiczą emisję głosu. W tym celu w Miejskim Ośrodku Kultury w Reszlu powstało nawet Studio Wokalne, prowadzone przez Beatę Kilanowską. To pod czujnym okiem pani koordynator rodzą się i docierają przyszłe talenty.

Receptą jest zgrany zespół
Faza konkursowa to już sam festiwal, który odbywa się zawsze na przełomie maja i czerwca, zawsze w niedzielę. Tak będzie także w tym roku. W niedzielę 5 czerwca w amfiteatrze odbędzie się już 23. edycja Reszelskiego Festiwalu Piosenki. — Chyba receptą na to, że festiwal ciągle istnieje jest to, że od 23. lat robi go ciągle ta sama ekipa — zdradza nam Artur Galicki, dyrektor reszelskiego MOK. Oprócz pana Artura, który czuwa nad całością organizacyjnie, jest to przede wszystkim Beata Kilanowska, która odpowiada za kilkumiesięczne przygotowania uczestników do festiwalu. Za jakość imprezy natomiast odpowiada Ireneusz Pawelczyk. Ta trójka pracuje nad festiwalem już od prawie ćwierćwiecza. — To nasze wspólne dzieło — mówi lekko wzruszony dyrektor Galicki.

Rok temu Grand Prix,
teraz własny recital

W ubiegłym roku wystąpiło 19 uczestników w dwóch kategoriach. W kategorii I (8-13 lat) zwyciężyła Magdalena Demianiuk, druga była Weronika Majcher, zaś trzecia Aleksandra Kościelniak. Jury przyznało również dwa wyróżnienia, które otrzymały Kinga Celej i Zofia Jabłońska. W drugiej kategorii (14-20 lat) wyróżnienia otrzymali Michał Gołębiewski i Patrycja Rybak. W tej kategorii pierwsza była Karolina Michalak, druga Alicja Osiecka, a trzecia Klaudia Bylińska. Grand Prix 22. Reszelskiego Festiwalu Piosenki – Reszel 2015 za piosenkę „Miasto” otrzymała Olga Łucek. Jej recitalu będzie można wysłuchać już 5 czerwca. Zapraszamy.

Patronat honorowy nad imprezą sprawują burmistrz Reszla Marek Janiszewski oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Reszlu Beata Subocz. Z kolei patronat medialny objęła Gazeta w Kętrzynie.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages