Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Epoka Romantyzmu

2016-02-27 20:13:55 (ost. akt: 2016-02-27 20:15:39)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

W Szkole Podstawowej nr 3 uczniowie klas 4-6, pierwszy raz w nowym semestrze, mieli możliwość uczestniczenia w koncercie muzycznym przygotowanym przez Agencję Artystyczna „MAT”. Tematem spotkania była muzyka epoki Romantyzmu.

Prowadzący pan Konrad Kozubowski przedstawił krótki rys historyczny tego okresu, gdyż podłoże polityczne miało niewątpliwie istotny wpływ na charakter tejże muzyki.

Wędrówkę po świecie muzyki uczniowie rozpoczęli od wysłuchania pieśni „Ave Maryja” Schuberta (śpiew w wykonaniu Damiana Borkowskiego). Kolejno prowadzący przeprowadzał uczniów przez muzykę włoską, tu dzieci usłyszały jedną z kompozycji N. Paganiniego. Następną muzyczną stacją była twórczość niemiecka, której przedstawicielem był R. Schumann, zebrani wysłuchali utworu „Marzenie”. Uczniowie poznali również twórczość rosyjskiego muzyka Piotra Czajkowskiego.Dłuższy postój prowadzący zrobił prezentując muzykę Romantyzmu w Polsce. Pan Kozubowski przybliżył najważniejsze wydarzenia z życia i twórczość najwybitniejszych kompozytorów, a mianowicie Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Uczniowie wysłuchali Poloneza g-moll F. Chopina oraz arię „Szumią jodły” z opery St. Moniuszki pt. „Halka”.

Dzieci dowiedziały się także, kim był Henryk Wieniawski – najwybitniejszy kompozytor baletowy tego okresu.
Na zakończenie prowadzący zapoznał uczniów z nową formą muzyczną, jaka narodziła się w przedstawianej epoce, a mianowicie operetką. Jej pierwszym twórcą był Jakub Ofenbach. Dzieci wysłuchały „Kankana” pochodzącego z operetki „Orfeusz w piekle”.
Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali przedstawionych przez muzyków utworów. Propozycje, z jakimi się zetknęli, dla większości były czymś innym, od tego z czym się stykają na co dzień, jednak twórczość Romantyzmu ma to do siebie, że każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.

W końcowej części spotkania odbył się konkurs z przedstawionych wiadomości, w którym brali udział Weronika Marczak z kl. IVb, Bartosz Kilanowski z kl. IVa oraz Kacper Rejniak z kl. Via. Zwycięzcą został Kacper Rejniak. Gratulujemy!

Marta Lewczuk-Daliga

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: sp

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages