Poniedziałek, 25 marca 2019. Imieniny Bolka, Cezaryny, Marioli

Dzieci dokarmiły zwierzęta

2016-02-16 14:56:23 (ost. akt: 2016-02-16 15:02:18)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Wiewiórka" w Korszach przygotowali i zorganizowali dla dzieci klas drugich ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Reszlu zajęcia edukacyjne w lesie w okolicach Gudnik.

11 lutego to Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Ma on przypominać o tym, że zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. To dobra okazja, aby zastanowić się jak z mrozem i śniegiem radzą sobie mieszkańcy lasu i jak można im pomóc przetrwać najtrudniejszą dla nich porę roku.

Z tej okazji myśliwi z Koła Łowieckiego "Wiewiórka" w Korszach z siedzibą w Dębniku przygotowali i zorganizowali dla dzieci klas drugich ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Reszlu zajęcia edukacyjne w lesie w okolicach Gudnik.

Po dotarciu na miejsce, z tradycyjnym powitaniem leśników i myśliwych „Darz bór”, czekał na nas Pan Sławomir Liberna, który na wstępie opowiedział nam o zasadach zachowania się w lesie i występującej tu zwierzynie oraz jej zwyczajach. Następnie wszyscy udaliśmy się leśną ścieżką w kierunku karmisk, wypatrując przy tym zwierząt leśnych i ich tropów.

Długo nie musieliśmy czekać, bo drogę przecięły nam w oddali widoczne sarenki. Wspólnie z Panem Liberną odnaleźliśmy tropy lisów, saren i dzików. Było nam tym łatwiej, że w noc poprzedzającą zajęcia edukacyjne w lesie spadł śnieg, dlatego też tropy były bardzo dobrze widoczne. W trakcie wędrówki wysłuchaliśmy opowieści z lasu, w których pojawiało się mnóstwo gwarowych, myśliwskich określeń, które bardzo nam się spodobały.

Kolejnym punktem wyprawy było spotkanie w okolicach karmisk z Prezesem Koła Łowieckiego „Wiewiórka" Panem Adamem Zajkiem, który opowiedział nam o zasadach wybierania miejsc i sposobach zimowego dokarmiania dzikiej zwierzyny, a także o rodzajach wykładanego pożywienia. Największą frajdę sprawiło nam, pozwolenie na samodzielne wyłożenie w okolicach paśnika przywiezionej przez nas oraz przygotowanej przez myśliwych różnorakiej karmy dla zwierząt leśnych.

Podarowaliśmy mieszkańcom lasu soczystą karmę: buraki, marchew, ziemniaki, jabłka, których zjedzenie uchroni ich przed niedostatkiem wody. Na drzewach zawiesiliśmy słoninkę dla ptaków oraz nieopodal rozsypaliśmy zebrane jesienią kasztany. Szybko zapełniła się „leśna stołówka”. Zobaczyliśmy też lizawkę i dowiedzieliśmy się, że dużą rolę w odżywianiu się zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól, którą zwierzęta chętnie tu zlizują.

Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni do „leśnej stołówki” dla dzieci, gdzie Pan Cezary Koziej czekał na nas z kiełbaskami do upieczenia na ognisku oraz ciepłą, rozgrzewającą w ten jakże chłodny dzień herbatką.

Taka lekcja przyrody bardzo nam się podobała. Wróciliśmy do szkoły nieco zmarznięci, ale bogatsi o wiedzę związaną z zimowym życiem lasu i zadowoleni, że choć trochę mogliśmy pomóc zwierzętom leśnym przetrwać ten trudny czas.

W imieniu wszystkich zadowolonych drugoklasistów i ich wychowawczyń Pani Bożenny Michalak i Jolanty Wasilewskiej pragnę serdecznie podziękować Panu Marcinowi Filipczykowi za inicjatywę, zorganizowanie i czuwanie nad całością tej pouczającej lekcji przyrody. Równie ciepło dziękujemy Panom Sławomirowi Libernie, Adamowi Zajkowi oraz Cezaremu Koziejowi za ciekawe leśne opowieści i serdeczne nas przyjęcie. Ta lekcja pozostanie na długo w naszej pamięci.

Serdeczne podziękowania składam również wszystkim uczniom SP nr 3, rodzicom i nauczycielom, którzy tak licznie zaangażowali się w szkolną, jesienną akcję „Podaruj kasztaniaka, podaruj żołędziaka dla leśnego zwierzaka”. Wspólnie zebraliśmy 16 worków kasztanów i 1 worek żołędzi, które przekazaliśmy dla Koła Łowieckiego "Wiewiórka" . Mamy nadzieję, że w kolejnej jesiennej zbiórce uda nam się pobić nasz dotychczasowy wynik.

SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!
Alina Szmul, wychowawczyni klasy II b


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages