Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w SP 3 w Reszlu

2015-11-16 12:21:15 (ost. akt: 2015-11-16 12:31:10)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

Leć orle biały nad polską ziemię / Chroń twemi skrzydłami prastare plemię / I ponad szare Giewontu skały / I ponad Bałtyk leć orle biały / Szarpały ciebie trzy orły czarne, / Chciały cię wtrącić w groby cmentarne / Potęgi wrogów dziś się rozchwiały / Powiewa sztandar ten pełen chwały / W polu czerwonym nasz Orzeł Biały.

Jak co roku, w naszej szkole, niezwykle uroczyście obchodziliśmy 97. rocznicę Odzyskania Niepodległości, która upamiętnia odrodzenie się Państwa Polskiego po 123 latach niewoli. Odzyskanie przez Polskę Niepodległości w 1918 roku uważa się za największy sukces w naszej historii. W tym dniu warto zwrócić się myślami ku naszym pradziadom, wspomnieć jak z patriotyzmu, miłości, nadziei i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się Polska.

Tradycją jest ,że tego dnia wszyscy uczniowie, począwszy od tych najmłodszych, ubrani w galowe stroje uczestniczą w uroczystym apelu przygotowywanym przez uczniów starszych klas. W tym roku klasę V a. Swoją radość uczniowie naszej szkoły zamanifestowali pięknym odśpiewaniem hymnu narodowego.

W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej, przy dźwiękach Nocturnu cis-moll Fryderyka Chopina, nastrojowych światłach i bardzo wymownej scenografii, ukazującej najtragiczniejsze wydarzenia naszej historii: rozbiory, powstania, wielką emigrację, wywózkę na Sybir, rozpoczęliśmy nasz tegoroczny apel. Podczas jego trwania najmłodsi uczniowie mogli zapoznać się z niezwykle trudną historią naszego państwa, począwszy od jego powstania do czasu odzyskania przez nie Niepodległości. Dowiedzieli się, w jaki sposób i na jak długo zaborcy podzielili nasze państwo. Kto przyczynił się do jego powrotu na mapy Europy. Jaką cenę musieli zapłacić nasi przodkowie za wolność, z której dzisiaj możemy korzystać. Jak o tę wolność należy dbać w okresie pokoju.

Wszyscy uczestnicy apelu mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania polskich pieśni patriotycznych, towarzyszących naszym przodkom w tamtych czasach. Pięknie i niezwykle podniośle wybrzmiała: Rota, Modlitwa obozowa oraz pieśni Wojenko, wojenko, Szara piechota, My, pierwsza brygada.

Wzorem lat poprzednich w szkolnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyli zaproszeni na tę uroczystość goście: Burmistrz Reszla Marek Janiszewski, zastępca Burmistrza Reszla Jerzy Bajorek oraz proboszcz reszelskiej parafii Krzysztof Bumbul. Apel ku czci Narodowego Święta Niepodległości przygotowali: Małgorzata Gardocka, Jolanta Radomska, Łukasz Pyrzak oraz uczniowie klasy V a.
Jolanta Radomska

Polub nas na Facebooku:

Źródło: sp

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages