Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Warmińskie Salem

2015-07-09 12:40:17 (ost. akt: 2015-07-09 12:52:47)

Autor zdjęcia: Organizator

Reszelski MOK przygotował na sobotę (11.07) nie lada atrakcję Warmińskie Salem. To oznacza, że duch Barbary Zdunk powróci.

Od godz. 12.00 przed ratuszem miejskim w Reszlu mogą się rejestrować wszyscy chętni do wzięcia udziału w grze uliczno-terenowej pn. „W poszukiwaniu Barbary Zdunk”. Gra rusza o godz. 13.00 i według organizatorów powinna potrwać kolo trzech godzin. Jej celem jest jak najszybsze przebycie wyznaczonej trasy i zaliczenie zadań przygotowanych przez organizatorów. Nagrodą jest weekendowy pobyt drużyny w hotelu Zamek Reszel ,,Kreativ" wraz z pakietem fitness ufundowanym przez Centrum Zdrowia „Twój Partner” w Reszlu.

Ale to nie wszystkie atrakcje przygotowane na ten dzień. - Będą też wystawy, m.in. kętrzynianina, Mirosława Krzyśków, realizowany wspólnie przez Miejski Ośrodek Kultury i reszelskie Gimnazjum plenerowy spektakl kończący letnie międzynarodowe warsztaty teatralne, spektakl uczniów gimnazjum, teatru „TRANSFUZJA” oraz widowisko Teatru Prawdziwego, zatytułowane „Kolory Ognia/Ostatni marsz” - mówi Artur Galicki, dyrektor MOK w Reszlu. Warto też dodać, że w reszelskich restauracjach będzie w tym dniu serwowane specjalne menu.

Pierwszy raz Barbara Zdunk powróciła do Reszla w 1981 roku, kiedy jej rolę podczas Reszeliady odtworzyła Ewa Lewandowska. W 2004 r. spektakl pt. „Barbara Zdunk - Ostatnia Czarownica” w reszelskim amfiteatrze wystawiła grupa taneczna Reszka, natomiast przed czterema laty, w dwusetną rocznicę śmierci Barbary Zdunk, przed reszelskim zamkiem można było zobaczyć plenerowe widowisko nawiązujące do procesu i spalenia na stosie ostatniej czarownicy w Europie. Inscenizacja wywołała wtedy spore zamieszanie za sprawą minister ds. równego traktowania Elżbiety Radziszewskiej. Pani minister napisała pismo do burmistrza Reszla, w którym wyraziła swoje zaniepokojenie przesłaniem płynącym rzekomo z inscenizacji. Wówczas organizatorzy nie ugięli się, jednak w kolejnych latach Warmińskiego Salem już nie było. Dopiero teraz impreza powraca i oby na stałe zadomowiła się w kalendarzu kulturalnym naszego powiatu.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zbych #1772204 | 89.228.*.* 9 lip 2015 21:17

  Ciekawe czy aby Pani Barbara życzyła by sobie takie widowisko.Przecież nie była Bogiem a zwyczajną osobą.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages