Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

II Dzień Wyrównywania Szans Edukacyjnych w Szkole Podstawowej Nr 3 w Reszlu

2015-05-10 22:22:54 (ost. akt: 2015-05-10 22:32:37)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

Już po raz drugi i pewnie stanie się to tradycją naszej szkoły 6 maja 2015 r. odbył się Dzień Wyrównywania Szans Edukacyjnych. Każda klasa realizowała podstawę programową w innej, nietypowej formie niż zwykle.

Klasa Ia była na wycieczce w lesie w Św. Lipce – Nadleśnictwo Mrągowo. Dzieci spotkały się z panią leśnik, poznały drzewa iglaste i liściaste na ścieżce edukacyjnej, sadziły świerki oraz poznały maszyny i urządzenia potrzebne do pracy w lesie. Uczniowie mieli też okazję zobaczyć szkodniki drzew – obserwowały korniki. Podsumowaniem wycieczki był konkurs przyrodniczy oraz wspólne ognisko.

Uczniowie klasy I b i I c udali się na wycieczkę do Rucianego Nidy i Kadzidłowa. Najpierw uczestniczyli w godzinnym rejsie po J. Nidzkim, które jest jednym z najmniej zmienionych przez działalność człowieka akwenów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Następnie odwiedzili Park Dzikich Zwierząt im. prof. Benedykta Dybowskiego w Kadzidłowie, znajdujący się na terenie Puszczy Piskiej. Dzieci poznały zwyczaje i zachowanie zwierząt żyjących w warunkach zbliżonych do naturalnych. Z bliska przyjrzały się dzikim mieszkańcom Puszczy Piskiej, takim jak: rysie, sarny, jelenie, daniele oraz rzadkim gatunkom - syberyjskim jeleniom Dybowskiego, a nawet łosiom i wilkom. Na specjalnie ogrodzonym terenie widziały też wiele gatunków ptactwa leśnego, m.in.: czaple, żurawie, puchacze. Niektóre zwierzęta uczniowie mogli karmić i głaskać, co stanowiło dla nich ogromną atrakcję.

Klasy IIa i IIb spędziły ten dzień najdłużej poza szkołą i Reszlem, bo pokonały w sumie ponad 200 km. Uczniowie uczestniczyli na początku w zajęciach na temat „Ciekawostki o zwierzętach Warmii i Mazur” oraz „Rozpoznawanie ptaków” w Muzeum Przyrody w Olsztynie. Po zajęciach wykonywali karty pracy, które były podsumowaniem zdobytej wiedzy. Następnie z zainteresowaniem oglądali eksponaty w muzeum. Wreszcie udali się na zajęcia w Hucie Szkła Artystycznego w Olsztynku, gdzie obserwowali proces powstawania ozdób ze szkła oraz na zakończenie warsztatów brali udział w konkursie. Kto chciał wykazać się wiedzą i refleksem, mógł otrzymać nagrodę. Wycieczka była bardzo udana. Zaciekawienie uczniów tematem było ogromne, bo i huta niebywała, a zakupione pamiątki fantastyczne.

Klasa IIIa pod czujnym okiem wychowawczyni realizowała tematykę „Las”. Uczniowie spotkali się z leśniczym Leśnictwa Grzybowo – panem Adamem Macełko, który bardzo ciekawie opowiadał o lesie przybliżając uczniom faunę i florę lasów typowych dla okolic Reszla. Chętnie i w interesujący sposób odpowiadał na pytania uczniów. Każdy uczeń otrzymał od leśniczego drobny upominek. Po spotkaniu z leśniczym uczniowie obejrzeli film pt „Las o każdej porze roku”, a następnie wykonali makiety lasu. Urozmaiceniem zajęć było pieczenie kiełbasek na grillu i wspólny posiłek.

Klasa IIIb tego dnia wybrała się na pieszą wycieczkę, której celem było przybliżenie dzieciom procesu powstawania chleba. Najpierw dzieci zobaczyły przemiał zboża w młynie znajdującym się w miejscowości Młyn Grodzki. Dowiedziały się jak powstaje mąka i różnorodne kasze. Po zwiedzeniu młyna dzieci wyruszyły pieszo w drogę powrotną do Reszla, gdzie w piekarni p.Trzczak przyglądały się procesowi pieczenia chleba. Po powrocie do szkoły wspólnie z wychowawczynią podsumowały zdobytą wiedzę.

Uczniowie klas czwartych wybrali się do Teatru Lalek w Olsztynie na spektakl pt. "Historia całkiem zwyczajna". Celem wyjazdu było: kształtowanie wrażliwości estetycznej przez kontakt z twórczością dla dzieci, wyposażenie uczniów w niezbędne wiadomości z zakresu teatru, przygotowanie uczniów do odbioru dzieł sztuki teatralnej, poprzez udział w spektaklu teatralnym- wdrażanie do poprawnego zachowania w miejscach publicznych, kształtowanie postaw aktywnego odbiorcy

Klasy V a i V b wzięły udział w turnieju interdyscyplinarnym. Uczniowie na początku drogą losowania zostali podzieleni na dwie grupy: niebieskich i czerwonych. Następnie grupy wybrały 5 liderów, którzy kierowali swoimi zespołami. Wszyscy uczniowie pracowali przy 5 stanowiskach. Na każdym z nich było inne zadanie.

Stanowisko 1 – zadaniem uczniów było znalezienie na terenie budynku szkoły 4 fantów związanych tematycznie z mitami. Następnie uczniowie musieli napisać bajkę, w której zawarli nazwy wszystkich odnalezionych przedmiotów. Pracę należało zatytułować i ozdobić ilustracjami.
Stanowisko 2 - zadaniem uczniów było wykonanie brytyjskiej flagi zgodnie z wymiarami podanymi w instrukcji. Pracę należało wykonać różnymi technikami.
Stanowisko 3 - Zadaniem uczniów było wykonanie owocowej sałatki z przepisu napisanego w j. angielskim dla 4 osób. Uczniowie musieli zwiększyć ilość sałatki do osób 10.
Stanowisko 4 – Uczniowie przy tym stanowisku mieli wyobrazić sobie siedzibę bogów greckich – Olimp i wykonać jej makietę ze zgromadzonych materiałów (pudełek , wycinanek, cekinów itp.)
Stanowisko 5 – zadaniem uczniów było wykonać makietę londyńskiej budki telefonicznej. Mieli wykonać ją w rzeczywistych rozmiarach.

Uczniowie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami bardzo dobrze. Po ukończeniu ich odbył się quiz zawierający pytania dotyczące kultury brytyjskiej oraz wiadomości na temat przeczytanych mitów. Uczniowie bardzo zaangażowali się w realizację przydzielonych zadań, a przy tym świetnie się bawili. Sałatka wykonana przez uczniów wszystkim smakowała, a budka telefoniczna zapraszała do swego wnętrza, by zadzwonić do ukochanej osoby. Na koniec zmęczeni, ale usatysfakcjonowani osiągniętymi wynikami wszyscy usiedli przed ekranem, by obejrzeć wzruszający film „Błękitny motyl”.

Uczniowie klas szóstych tego dnia spotkali się z Burmistrzem Reszla, Markiem Janiszewskim na debacie „Reszel- miasto młodych. Kierunki rozwoju.” Burmistrz zapoznał uczniów ze strukturami władzy lokalnej, zakresem obowiązków, a także przedstawił plany rozwoju miasta i gminy w najbliższych latach. Uczniowie mieli okazję zapytać pana Burmistrza o sprawy ich nurtujące. Następnie zadowoleni, obdarowani cukierkami i prezencikami udali się do miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Tam, Krzysztof Iwanow, komendant jednostki opowiedział uczniom o specyfice pracy strażaków, zasadach bezpieczeństwa. Najciekawsza chyba była prezentacja wozów strażackich, w których uczniowie mogli posiedzieć. Kilku chłopców zgłosiło chęć wstąpienia do ochotniczego oddziału młodzieżowego. Kolejnym punktem programu był wyjazd do Kętrzyna. Tam uczniowie podzieleni na grupy, z mikrofonami w ręce, przeprowadzali wywiady z przechodniami w języku angielskim. Był to praktyczny sprawdzian swoich umiejętności językowych. Ciekawa i atrakcyjna forma była dla wielu niezłym wyzwaniem. Ten niezwykły dzień zakończył spektakl teatralny w kinie „Gwiazda” pt. „Kartki z powstania” na podstawie pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego. Uczniowie mogli poznać losy ludności cywilnej w czasie powstańczej Warszawy. Ciekawa forma, sceneria spektaklu, a także zastosowane efekty dostarczyły wielu wrażeń.

No i cóż. Dzień 6 maja 2015 r był bardzo długi, ale bardzo intensywny i urozmaicony. Każda klasa wykorzystała go na realizację zaplanowanych celów z podstawy programowej. Ciekawe jakie zadnia i cele będą realizowane w przyszłym roku szkolnym? To okaże się za rok! Na podstawie informacji zebranych od koordynatorów akcji pani Doroty Choromańskiej i pana Janusza Króla, relację przygotowała...
Krystyna BujnowskaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Dolińska-Baczewska
Polub nas na Facebooku:

Źródło: sp

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages