Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Warmińska Wstęga w Reszlu

2015-02-26 21:14:03 (ost. akt: 2015-02-26 21:53:47)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

Studio filmowe i animacji „Ruchome Obrazki” z Olsztyna pokazało uczniom SP 3 w Reszlu animowane filmy zainpirowane baśniami warmińskimi Marii Zientary-Malewskiej.

Projekt został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Technika wykonania animacji również była unikatowa. Najpierw powstały papierowe elementy (postaci, elementy przyrody, leśne zwierzęta, itp.) opracowywane i wycięte ręcznie przez plastyka. Potem ich skany trafiły do programu montażowego, gdzie została wykonana animacja. Następnie efekt tej pracy mogli obejrzeć uczniowie klas I-III naszej szkoły. Reżyserem bajki jest Adam Smoczyński.

Słowo wstępne o życiu i twórczości Marii Zientary-Malewskiej przygotowała i wygłosiła uczniom Pani Małgorzata Krajewska-nauczyciel biblioteki ze szkoły.

Uczniowie w skupieniu obejrzeli losy bohaterów trzech legend połączonych motywem Warmińskiej Wstęgi – rzeki Łyny, które nagrodzili gromkimi brawami. Każda z legend opowiadała piękną historią nie zawsze ze szczęśliwym zakończeniem np. rodzinnej miłości, ludzkiej przyjaźni i oddania drugiemu człowiekowi.

Maria Zientara-Malewska, warmińska pisarka czerpała motywy swoich legend ze źródła, czyli z opowiadań ludowych. W ten sposób powstał zbiór opowiadań „Baśnie znad Łyny”, na postawie których Adam Smoczyński napisał scenariusz bajki i stworzył koncepcję plastyczną animacji. W bajce można było zobaczyć postać czarownicy, która popsuła rodzinne szczęście, postaci Ałny i Dobrzyna, dobrych władców, na których cześć powstała niewielka wieś na Mazurach i swój bieg rozpoczęła rzeka Łyna, postać świętego Jakuba, założyciela Olsztyna, pary zakochanych kapłanki pogańskiej Wredy i młodzieńca Borka, którzy wzięli chrzest w wodach Łyny oraz innych. Dzięki bogatym opisom przyrody Marii Zientary-Malewskiej zostały stworzone wizerunki zwierząt leśnych, gajów, pół i wiosek. A wszystko to w papierowej przestrzeni.

Dziękujemy Panu Alanowi Pyrczakowi i reżyserowi filmu Panu Adamowi Smoczyńskiemu za przyjazd do Reszla i piękne wpisanie się z filmikami w program realizowany w szkole „Nasze małe Ojczyzny”.

Krystyna BujnowskaPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: sp

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages