Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

„Był taki czas…” - uczczenie Narodowego Święta Niepodległości

2014-11-10 22:24:49 (ost. akt: 2014-11-10 22:24:34)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

W Szkole Podstawowej Nr 3, piątek, 7 listopada 2014 roku odbył się apel upamiętniający jeden z najważniejszych momentów w historii naszej Ojczyzny, a mianowicie odzyskanie przez nią po 123 latach niewoli - NIEPODLEGŁOŚCI.

Uczniowie klas II – VI wraz z gronem pedagogicznym, po zgromadzeniu się w sali gimnastycznej, uroczyście odśpiewali hymn państwowy.

Wprowadzeniem do apelu była prezentacja, przedstawiająca żołnierzy walczących o naszą wolność – cichych i nieznanych bohaterów, o których nikt nie wie i nie pamięta, bo pamięć o nich zatarł czas. Następnie uczniowie klasy Va przez symboliczne pokazanie scen rozbiorów i wyzwolenie się Polski z rąk okupanta, przypomnieli wszystkim, najistotniejsze daty i wydarzenia tamtych bolesnych lat (rozbiory, powstania listopadowe i styczniowe, wybuch I wojny światowej i zakończenie wojny wiążące się z wyzwoleniem Polski).

Wiersze mówiące o strachu, tęsknocie, bólu rozłąki z bliskimi, ale też wytrwałości i odwadze, jakie odczuwał każdy, kto walczył o naszą Polskę, miały na celu oddać „ducha” tych minionych i często zapomnianych przez nas czasów.

Żołnierskie nastroje miały też przywołać, pieśni wojskowe, które zostały odśpiewane przez uczniowską społeczność gromkim głosem. „My Pierwsza Brygada…”, „ Szara Piechota...” rozbrzmiewały donośnie marszowym rytmem w całej sali gimnastycznej.

Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Danuta Baten, która przypomniała uczniom istotę wartości, o jakich często zapominamy w dzisiejszych czasach, są nimi WOLNOŚĆ, BRATERSTWO, HONOR, BÓG, OJCZYZNA.
Takie krótkie lekcje historii, jak ta, która miała miejsce w piątek w naszej szkole, myślę, że są bardzo potrzebne każdemu z nas, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wzmacniają one naszą narodową tożsamość i poczucie patriotyzmu.

Apel przygotowali uczniowie klasy V A, w śpiewie dołączyły uczennice klasy VI C Kamila Bojar, Joanna i Katarzyna Radomskie. Nad całością czuwały Marta Brygoła i Marta Lewczuk- Daliga.

Serdeczne podziękowania Panu Łukaszowi Pyrzakowi, który zadbał o stronę dźwiękową całości.

Tekst: Marta Lewczuk-Daliga

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na reszel.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajPolub nas na Facebooku:

Źródło: sp

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages