Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Żywa lekcja historii w SP nr 3 w Reszlu

2014-10-22 13:37:12 (ost. akt: 2014-10-22 13:40:32)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

SALVE. Takim gromkim okrzykiem przywitali uczniowie klas IV-VI goszczącą w naszej szkole po raz pierwszy grupę artystyczną REKONSTRUKTO z Lublina. W ten właśnie sposób zainaugurowano cykl spotkań z historią w tym roku szkolnym.

Tego dnia tematem spotkania był Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka. Prowadzący spotkanie rycerze, przebrani w stroje z epoki, zaprezentowali genezę powstania rycerstwa w Europie oraz genezę i ideologię sarmatyzmu polskiego XI wieku. Bogata kolekcja broni i rekwizytów o malowniczych nazwach ( szable , rapiery , hakownice, pistolce) przykuwała uwagę widowni, szczególnie chłopców, którzy wyrywali się na scenę aby ją rychło wypróbować .

W czasie spotkania odbyło się uroczyste pasowanie kandydata na rycerza. Zaszczytu tego dostąpił Damian Zelma z klasy Va , który złożył przysięgę na wierność ideałom rycerskim i poprzysiągł wierność królowi.

Po mianowaniu kandydata na rycerza nastąpiła prezentacja broni rycerskiej i sposobu jej wykorzystania w bitwie. Uczniowie dowiedzieli się do czego służył korbacz, buzdygan, nadziak oraz topór. Najwięcej emocji wśród uczestników spotkania wzbudziło zakucie w dyby Kuby Godlewskiego z Va, który aby odzyskać wolność przysiągł , iż poprawi swoje oceny z polskiego, matematyki i historii. Jednak prawdziwym bohaterstwem wykazał się Bartek Szykowski z VI a , który stanął do walki na śmierć i życie z rycerzem z Lublina, w obronie oskarżonej o czary koleżanki z klasy Natalii Szymańskiej.

Którą to udało mu się uwolnić z inkwizycyjnego krzesła, po odbyciu zaciętej walki na miecze, z dużo od siebie silniejszym rycerzem. Nie obyło się również bez próby siły. Do jej przeprowadzenia zaproszono na scenę kolejną grupę śmiałków ,wśród niej jedną białogłowę Amelkę Iwaniak z klasy Va i księdza Krzysztofa ,który okazał się prawdziwym siłaczem i był bezkonkurencyjny w trzymaniu przed sobą dwunastokilogramowego miecza.

Po zakończeniu spotkania uczniowie mieli możliwość bliższego przyjrzenia się broni przywiezionej przez rycerzy z Lublina. Żywa lekcja historii podobała się zgromadzonym na sali uczniom tak bardzo , że niektórzy z nich zapomnieli wrócić do klas na następne zajęcia.

Tekst: Jolanta Radomska
Zdjęcia : Organizatorzy

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na reszel.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: sp

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages