Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Ksiądz zagrał seniorom do tańca

2014-10-02 17:03:37 (ost. akt: 2014-10-02 12:20:58)

Autor zdjęcia: Organizatorzy

Reszelscy seniorzy po raz pierwszy w zyciu mieli okazje zatańczyc do muzyki wybijanej na bębnie. Grał na nim ojciec Paweł, który przyjechał do Reszla na odpoczynek z Mali.

Ksiądz Paweł Hulecki nie tylko zagrał na bębnie dla seniorów, ale też opowiedział im co robi w Mali:

Jedną z płaszczyzn życia w którą się pakujemy jako misjonarze to zdrowie. W jednej z wiosek mamy Ośrodek Zdrowia – stworzony on był z myślą o pomocy medycznej ale także po to aby ludność miała większy dostęp do pomocy medycznej i leków – aby nie musieli jechać 120 km do szpitala do miasta. W zeszłym roku przez nasz Ośrodek zdrowia przewinęło się ok 14 tys chorych co daje dziennie 38 pacjentów. I do tego 912 dzieci urodziło się w naszej porodówce. A 51 niedożywionych dzieci korzysta z regularnej pomocy.

Potrzeby są coraz większe dlatego przy pomocy ludzi dobrej woli udało nam się przekształcić dom zamieszkiwany niegdyś przez siostry zakonne w niewielki szpital. Remont tego domu i dostosowanie go do norm sanitarnych na razie jeszcze bez wyposażenia to koszt ok 85 tys PLN. Budynek ten składa się z poczekalni, sali konsultacji, laboratorium, bloku operacyjnego, sal mogących przyjąć 30 pacjentów oraz kostnicy – oby była odwiedzana jak najrzadziej. Teraz czeka nas zakup potrzebnego sprzętu, zatrudnienie lekarza i personelu medycznego i mam nadzieje ze pod koniec tego roku szpital będzie już funkcjonował.

Nie wszystkich stać na leczenie i dlatego stworzyliśmy tzw. kasę pomocy socjalnej dzięki której najbiedniejsi ludzie mogą skorzystać z pomocy medycznej.

Innym sektorem naszej działalności jest edukacja. Dla nas misjonarzy to budowanie ośrodków edukacyjnych. Na terenie naszej parafii otworzyliśmy przedszkole do którego uczęszcza ok 70 dzieci. Mamy także szkole podstawową i w sześciu klasach uczy się obecnie 312 dzieci – staramy się aby liczba dzieci w klasie nie przekroczyła 50 osób – to i tak dużo. I muszę powiedzieć, że szkoła cieszy się powodzeniem i co roku jest więcej kandydatów niż miejsc. Poziom nauczania w porównaniu do szkół państwowych jest znacznie wyższy. Niestety szkoła jest płatna. Koszt rocznej nauki w szkole podstawowej to 140 PLN, czyli nieco ponad 11 PLN miesięcznie. Może i niewiele ale przy średnich zarobkach w wysokości 215 PLN i np 4 dzieci w szkole, ¼ wypłaty idzie na edukacje. Tu także stworzyliśmy stypendia dla uczniów z biednych rodzin aby mogły się kształcić.

Mamy także gimnazjum, które otworzyło swoje drzwi w zeszłym roku. Jak na razie udało nam się zbudować 3 klasowy budynek i wyposażyć jedna klasę. Wyposażenie to 25 podwójnych ławek, biurko nauczyciela i metalowa szafa na pomoce dydaktyczne.

Powiedział nam też ,że podczas tego pobytu uzbierał od ludzi ponad 4000 zł za które bardzo dziękuje ,bo bardzo pomogą tam w Mali załatwić wiele potrzeb.

Poprosiłam też o nr konta aby móc wspierać ich w tych poczynaniach.

Aby jedno dziecko mogło się edukować potrzeba 140 zł rocznie,więc może ktoś zechce być takim sponsorem na odległość to podaję nr konta.


PKO BP

59 1020 3639 0000 8702 0113 8643

Oprac. jb, żródło: UG Reszel

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na reszel.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages