Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Dożynki w Reszlu 2014

2014-09-09 10:47:30 (ost. akt: 2014-09-09 10:52:26)

Jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek - tradycyjne święto plonów w Reszlu

W sobotę 30 sierpnia 2014r. reszelski rynek zamienił się w plac wiejskiego jarmarku – stoiska ze specjałami kulinarnymi przygotowanymi przez sołectwa, rękodzieło, miody prosto z pasieki, wystawa sprzętu rolniczego i materiału nasiennego, park rozrywki, stoiska z zabawkami itp.
Święto plonów rozpoczęła w kościele parafialnym Msza Święta w intencji rolników i ich rodzin. Po mszy ruszył korowód dożynkowy. Na czele starostowie dożynek pani Dorota Witek z Pieckowa i pan Piotr Radecki z Zawid, poczty sztandarowe, gospodarz dożynek Marek Janiszewski - Burmistrz Reszla i jego goście z Jarosławem Słomą Wicemarszałkiem województwa warmińsko-Mazurskiego, zespoły ludowe i przepiękne wieńce z 6 sołectw i ROD „Rema”

Obrzęd dożynkowy rozpoczęła „Mazurska Kosaczewina” z Koczarek prezentując „Plon” wg K. Małka. Orszak chleba utworzyli „Reszelanie” zapraszając na scenę Starostów Dożynek i Burmistrza Reszla. Pani Dorota i Pan Piotr przekazali Gospodarzowi Dożynek bochen chleba upieczony przez Piekarnię p. Trzczak z ziarna przemielonego w Młynomagu najstarszym młynie na Warmii. Po wygłoszonej tradycyjnej formule przez Gospodarza Dożynek - „będę dzielił sprawiedliwie, aby nikomu nigdy chleba nie zabrakło na stole” trafił on do rąk gości i mieszkańców Gminy Reszel.

W części oficjalnej zabrał głos Gospodarz Dożynek – Marek Janiszewski, Wicemarszałek -Jarosław Słoma, Wiceprezes Warmińsko –Mazurskiej Izby Rolniczej w Olsztynie - Roman Luchowski i Wiceprezes Zarządu Powiatowego PSL w Kętrzynie - Ryszard Kawczyński.

Medale „ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA” otrzymali: Ewa Radecka z Zawid, Aleksander Cybulski z Dębnika, Zenon Chodań z Widryn, Marek Bogdan Gerwatowski z Mnichowa, Stanisław Godlewski z Reszla i Henryk Połubińskiz Pilca.

Tytułem „ROLNIK ROKU 2014” uhonorowano: Mirosława Piekuś z Klewna, Piotra Kuszczaka z Mnichowa, Krystynę i Janusza Marczuk z Legin, Teresę i Zbigniewa Lange z Legin, Bogumiłę Olbryś z Robaw, Krystynę i Zdzisława Iwaniak z Robaw, Bożenę i Zdzisław Pawłowskich z Pieckowa, Jana Świerkowskiego z Dębnika i Bogdana Pikulickiego z Bezławek.

Konkurs na wieniec dożynkowy

I Pieckowo, II Robawy, III Zawidy pozostałe wieńce Bezławki, Dębnik, Klewno i ROD „Rema” otrzymały wyróżnienia

Po tych uroczystościach rozpoczął się VIII Festiwal Kultury Ludowej „Równianka”, podczas którego wystąpiły: FZŚ „Reszelanie”, ZPiT „ Ełk” z Ełku, Zespól Folklorystyczny „Węgojska Strużka” z Węgoju k/ Biskupca, ZPiT „Dąbrowa” z Dąbrówna, Zespól Śpiewaczy „Warmianki Sępopolskie” z Sępopola i ZPiT „Puszcza Zielona” z Łysych

Wieczór wypełnił jubileuszowy koncert z okazji V-cio lecia zespołu „ZGRANA PAKA” z MOK-u w Reszlu a do tańca grał Cartezz i DJ Paul

Po Dożynkach i Równiance powiedzieli

Jarosław Słoma – „Przepiękne Dożynki w Reszlu. Jestem pod wielkim wrażeniem widowiskowości Święta Plonów i dbałości o tradycję w tym uroczym miasteczku Cittaslow na pograniczu Warmii i Mazur.
Szczerze zachęcam do odwiedzania Reszla - najpiękniejszego zabytkowego miasteczka w regionie. Wiele ciekawego się tam dzieje”.

Marek Janiszewski – „Dożynki przypominają nam wszystkim, że to dzięki ciężkiej pracy Rolnika nie brakuje chleba na naszych polskich stołach. Dożynki są przede wszystkim świętem Rolników i ich rodzin z których trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy Wam winni za to wdzięczność i szacunek”.

Piotr Radecki – miałem tremę, gdy dowiedziałem się, że wybrany zostałem na Starostę Dożynek. Jest to duże wyróżnienie, które cieszy, tym bardziej, że ten rok dla nas rolników był dobrym rokiem.

Byłem pod wrażeniem przepięknych wieńców dożynkowych. To olbrzymia praca wielu osób. Szczerze gratuluję grupie wieńcowej z Pieckowa za zajęcie I miejsca a szczególnie mojej partnerce w orszaku dożynkowym starościnie Dorocie Witek.

Jan Kania harmonista z zespołu „Puszcza Zielona” kierownik zespołu – Reszel to przeurocze miasteczko. Jesteśmy tu trzeci raz i chętnie wracamy. Atmosfera festiwalu jest znakomita a szczególnie organizatorom gratuluję tak „wyrobionej” publiczności. Chce się dla was grać śpiewać i tańczyć kochani. Zapraszam na palmy do Łysych.

Agnieszka Roszig – lider grupy „Mazurska Kosaczewina” – Dziękujemy za zaproszenie na Równiankę. Dziś wystąpiliśmy w nowych strojach mazurskich. Wiem, szyjecie nowe stroje dla zespołu Reszelanie. Atmosfera festiwalu znakomita, wspaniała publiczność, wyśmienite jedzonko. Do miłego zobaczenia.

Źródło: Gmina Reszel

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na reszel.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages