Reszelanie śpiewali w Bułgarii

2014-08-26 11:33:06(ost. akt: 2014-08-26 11:40:25)

Autor zdjęcia: Organizatorzy

Na zapraszanie organizatorów VIII Festiwalu „Balkan Folk Fest”, w dniach 04 - 14 sierpnia 2014r. w Kiten w Bułgarii przebywał Folklorystyczny Zespól Folklorystyczny Śpiewaczy „Reszelanie” z Reszla i Kapela Ludowa „Rogóżanie” z Rogóża k/Lidzbarka Warmińskiego.
„Balkan Folk Fest” - to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie. Na Festiwal trwający od czerwca do września przyjeżdża wiele zespołów ludowych, kapel, chórów, orkiestr z wielu krajów. W trakcie naszego pobytu gościły dwa polskie Zespoły Pieśni i Tańca „Otmuchowianie” z Otmuchowa i „Masovia” z Płocka a także zespoły z Rumunii, Słowacji, Bośni i Hercegowiny, Węgier, Serbii i Chorwacji. Zespoły ze względu na wysokie temperatury występowały w godzinach wieczornych. Koncerty gromadziły wielkie rzesze turystów odwiedzających czarnomorskie kurorty Kiten i Primorsko.

-Przygotowany program przez Reszelan miał w sobie wiele polskiej energii i wigoru, wzbogacony o ruch sceniczny opracowany przez Jolę Wasilewska, na który składały się pieśni z Warmii i Mazur, Lublina, Rzeszowa. Swym występem, pragnęliśmy w jak najpiękniejszy i najweselszy sposób promować polską kulturę ludowa, nasze miasto i region – wspomina główny organizator wyjazdu Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Reszelanie” - Mirosław Bogdanowicz.

Oprócz występów Reszelanie i Rogóżanie odwiedzili perełkę bułgarskiego dziedzictwa kulturowego Sozopol.. Jedno z najstraszych miast na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Pierwsza wzmianka o Sozopolu pochodzi sprzed epoki brązu. Badania w okolicach Sozopola wykazały pozostałości dawnych mieszkań, porcelanowych garnków, kamieni i narzędzi wykonanych z kości, pochodzących z tamtej epoki Członkowie zespołu zobaczyli tureckie, 500tys miasto Edirne ( Adrianopol), pierwotnie miasto było zamieszkiwane przez plemiona trackie. Około roku 120 roku n.e. zostało rozbudowane przez cesarza rzymskiego Hadriana, a nazwę zmieniono na Hadrianopolis. Było wówczas rzymskim ośrodkiem administracyjnym. W 378roku rozegrała się w jego pobliżu bitwa, w której Goci rozgromili armię rzymską i zabili cesarza Walensa. W okresie bizantyńskim Adrianopol był stolicą macedońskiej prowincji. W 1254 roku w pobliżu miejscowości stoczono bitwę pomiędzy Cesarstwem Nicejskim a Bułgarią (pozostały ruiny obiektów tego zdarzenia). W tym mieście odwiedziliśmy Meczet Selimiye (1575r) oraz turecki bazar, na którym skosztowaliśmy specjałów tureckich w tym wspaniałej chałwy.

Głównym organizatorem wyjazdu na Festiwal obu zespołów było Stowarzyszenie Kulturalne „Reszelanie” z Reszla przy wsparciu finansowym Burmistrza Reszla - Marka Janiszewskiego, Wójta Gminy Lidzbark Warmiński – Artura Jankowskiego oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Pilniku, za co obu Włodarzom i dyrektorowi GOK-u serdecznie dziękujemy.

Mirosław Bogdanowicz

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na reszel.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5