Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Reszelanie śpiewali w Bułgarii

2014-08-26 11:33:06 (ost. akt: 2014-08-26 11:40:25)

Autor zdjęcia: Organizatorzy

Na zapraszanie organizatorów VIII Festiwalu „Balkan Folk Fest”, w dniach 04 - 14 sierpnia 2014r. w Kiten w Bułgarii przebywał Folklorystyczny Zespól Folklorystyczny Śpiewaczy „Reszelanie” z Reszla i Kapela Ludowa „Rogóżanie” z Rogóża k/Lidzbarka Warmińskiego.

„Balkan Folk Fest” - to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie. Na Festiwal trwający od czerwca do września przyjeżdża wiele zespołów ludowych, kapel, chórów, orkiestr z wielu krajów. W trakcie naszego pobytu gościły dwa polskie Zespoły Pieśni i Tańca „Otmuchowianie” z Otmuchowa i „Masovia” z Płocka a także zespoły z Rumunii, Słowacji, Bośni i Hercegowiny, Węgier, Serbii i Chorwacji. Zespoły ze względu na wysokie temperatury występowały w godzinach wieczornych. Koncerty gromadziły wielkie rzesze turystów odwiedzających czarnomorskie kurorty Kiten i Primorsko.

-Przygotowany program przez Reszelan miał w sobie wiele polskiej energii i wigoru, wzbogacony o ruch sceniczny opracowany przez Jolę Wasilewska, na który składały się pieśni z Warmii i Mazur, Lublina, Rzeszowa. Swym występem, pragnęliśmy w jak najpiękniejszy i najweselszy sposób promować polską kulturę ludowa, nasze miasto i region – wspomina główny organizator wyjazdu Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Reszelanie” - Mirosław Bogdanowicz.

Oprócz występów Reszelanie i Rogóżanie odwiedzili perełkę bułgarskiego dziedzictwa kulturowego Sozopol.. Jedno z najstraszych miast na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Pierwsza wzmianka o Sozopolu pochodzi sprzed epoki brązu. Badania w okolicach Sozopola wykazały pozostałości dawnych mieszkań, porcelanowych garnków, kamieni i narzędzi wykonanych z kości, pochodzących z tamtej epoki Członkowie zespołu zobaczyli tureckie, 500tys miasto Edirne ( Adrianopol), pierwotnie miasto było zamieszkiwane przez plemiona trackie. Około roku 120 roku n.e. zostało rozbudowane przez cesarza rzymskiego Hadriana, a nazwę zmieniono na Hadrianopolis. Było wówczas rzymskim ośrodkiem administracyjnym. W 378roku rozegrała się w jego pobliżu bitwa, w której Goci rozgromili armię rzymską i zabili cesarza Walensa. W okresie bizantyńskim Adrianopol był stolicą macedońskiej prowincji. W 1254 roku w pobliżu miejscowości stoczono bitwę pomiędzy Cesarstwem Nicejskim a Bułgarią (pozostały ruiny obiektów tego zdarzenia). W tym mieście odwiedziliśmy Meczet Selimiye (1575r) oraz turecki bazar, na którym skosztowaliśmy specjałów tureckich w tym wspaniałej chałwy.

Głównym organizatorem wyjazdu na Festiwal obu zespołów było Stowarzyszenie Kulturalne „Reszelanie” z Reszla przy wsparciu finansowym Burmistrza Reszla - Marka Janiszewskiego, Wójta Gminy Lidzbark Warmiński – Artura Jankowskiego oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Pilniku, za co obu Włodarzom i dyrektorowi GOK-u serdecznie dziękujemy.

Mirosław Bogdanowicz

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na reszel.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages