Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Reszel uczcił rocznicę nadania praw miejskich

2014-07-18 10:38:36 (ost. akt: 2014-07-18 10:46:11)
Edward Szmul, dyrektor Gimnazjum Nr 1 odbiera odznaczenie przyznane szkole przez radnych.

Edward Szmul, dyrektor Gimnazjum Nr 1 odbiera odznaczenie przyznane szkole przez radnych.

Autor zdjęcia: Mirosław Bogdanowicz

Uroczystą Sesją Rady Miejskiej rozpoczęły się tegoroczne Dni Reszla. Spotkanie samorządowców było okazją do podsumowania pracy burmistrza i rady.

Na tegoroczną uroczystą sesję przybyli: wicemarszałek województwa Warmińsko - Mazurskiego - Jarosław Słoma, dyrektor Departamentu Polityki Jakości, Ambasador Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow – Igor Hutnikiewicz, Wicestarosta powiatu kętrzyńskiego - Zbigniew Nowak, Burmistrz Kętrzyna – Krzysztof Hećman, wójt Gminy Barciany - Ryszard Kozyra, Honorowi Obywatele Miasta, wyróżnieni medalem honorowym „Zasłużonym – Reszel”, goście z miast partnerskich z Jaszun (Litwa) ze Starostą - Zofią Griaznova i z Jemnic (Czechy) z mistorostą (Wicestarosta) – Petrem Novotny’m, prezesi i dyrektorzy firm, dyrektorzy placówek kulturalnych i oświatowych, pracownicy jednostek samorządowych, dzieci z Polski, Litwy i Ukrainy przebywające w Reszlu na koloniach, Radni Rady Miejskiej. Gospodarzami byli Przewodnicząca Rady Miejskiej – Beata Subocz i Burmistrz Reszla - Marek Janiszewski.

Sesję rozpoczęło odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie w krótkim wystąpieniu Marek Janiszewski Burmistrz Reszla podsumował okres VI kadencji reszelskiego samorządu. Wskazał na zastaną niekorzystną sytuację finansową, funkcjonowanie jednostek i instytucji samorządowych, nierozwiązywalny od 23 lat problem walącej się „Hotelowej”. Udało się dostosować sytuację finansową Gminy do nowoobowiązujących przepisów, które weszły z dniem 1 stycznia 2014r. Dzięki dobrej współpracy burmistrza, radnych i pracowników Urzędu Gminy to zagrożenie udało się zniwelować już w 2011 roku. Dziś możemy pochwalić się zadłużeniem budżetu gminy na poziomie 25,9% i ponad milionową nadwyżką budżetową. Nie musimy zaciągać kredytów na prowadzone inwestycje.

ADM posiada wymagane badania techniczne administrowanych zasobów mieszkaniowych, zadłużenie tego podmiotu uległo zmniejszeniu z kwoty bliskiej -900tys zł w roku 2010 do -168tys.zł w roku 2014. Doskonale funkcjonują Wspólnoty Mieszkaniowe, które prowadzą prace remontowe, termomodernizacyjne i w ten sposób upiększają nasze miasto

Trafna decyzja to połączenie spółek komunalnych. Nowopowstała spółka stała się mobilna, nikt z pracowników nie stracił miejsca pracy, cena za wodę i ścieki nie wzrosła a spółka wygrywa przetargi i wykonuje dodatkowe zadania świadcząc usługi i realizując inwestycje.

Burmistrz wyliczył remonty i inwestycje realizowane na terenie Gminy m.in. Środowiskowy Dom Pomocy przy ul Podzamcze w Reszlu, na którego remont pieniądze w wysokości 7,5mlnzł. przekazał Wojewoda Warmińsko - Mazurski, 6 zadań poprawiających życie mieszkańców (park przy ul. Krasickiego, place zabaw i fittnes, boisko przy SP3 oraz stadion miejski), wodociągowanie na terenach wiejskich, obejście Osiedla nad Sajną, ul Szkolna itd. Wspomniał o inwestycjach, które zostaną zrealizowane w roku bieżącym: miejsce spotkań plenerowych mieszkańców przy ul Mickiewicza, alejki cmentarza komunalnego, parking przy domach spółdzielczych przy ul Mazurskiej, skrzyżowanie Słowiańska – Mazurska.

Na zakończenie przemówienia życzył wszelkiej pomyślności obecnym na sali a za ich pośrednictwem wszystkim mieszkańcom Gminy Reszel.

W dalszej części Sesji Przewodnicząca Beata Subocz odczytała uchwały podjęte w dniu 26 czerwca br. Uchwałą Rady Miejskiej został przyznany tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Reszel” pani Zofii Griaznovej z Jaszun na Litwie. Honorowe odznaki „Zasłużonym – Reszel” otrzymali Witold Sowa i Gimnazjum Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Reszlu. Aktu dekoracji dokonała pani Beata Subocz w asyście pana Marka Janiszewskiego.

Podczas Sesji odbyła się krótka część artystyczna, w której wystąpiły dzieci z kolonii letniej śpiewając po litewsku, ukraińsku i polsku piosenki a następnie połączone chóry z: Jemnic w Czechach, parafii świętolipskiej i parafii reszelskiej.

Mirosław Bogdanowicz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages