Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Dzieci z Ukrainy w Reszlu i Bartoszycach

2014-07-15 12:34:17 (ost. akt: 2014-07-15 12:39:11)

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Ukraińskie dzieci ze Lwowa i z obwodu lwowskiego spędziły interesująco i bardzo aktywnie czas na międzynarodowych koloniach letnich zorganizowanych w Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Reszlu.

Był to dla nich nie tylko wspaniały odpoczynek, ale również integracyjne spotkanie z rówieśnikami z Litwy (przedstawiciele mniejszości polskiej z miasta partnerskiego Reszla Jaszuny) oraz Polski (gimnazjaliści z Reszla oraz ukraińskiego gimnazjum z Bartoszyc).

Organizatorzy kolonii zadbali o atrakcyjny program. Sam Reszel położony malowniczo nad rzeką Sajną jest pięknym miasteczkiem z XIV-wiecznym zamkiem, gotyckim kościołem oraz barokową cerkwią grecko-katolicką, klasycystycznym ratuszem z XIX w. Swoim urokiem przyciąga wielu turystów.

Wszystkie dzieci uczestniczyły w interesujących wycieczkach po regionie. Odwiedziły Kętrzyn. Były w Świętej Lipce, gdzie znajduje się jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Świętolipska bazylika jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. Uczestniczyły tutaj w koncercie organowym.

Wiele emocji i wrażeń dostarczył uczestnikom kolonii spływ kajakowy rzeką Krutyń. Wyprawa do Węgoja k/Biskupca w poszukiwaniu legendarnych warmińskich straszydeł była wspaniałą zabawą, pełną humoru i ciekawych zadań do wykonania.

Ciekawe zajęcia warsztatowe lepienia z gliny, malowanie, wykonywanie ozdób z siana, warsztaty muzyczne, podczas których uczestnicy uczyli się litewskich, polskich i ukraińskich piosenek, były formą terapii psychologicznej zaś zajęcia sportowe na kompleksie obiektów sportowych oraz wyjazdy na basen do Kętrzyna pozwalały na dobrą rekreację.

Ostatni dzień pobytu na warmińsko-mazurskiej ziemi minął na spotkaniach w ukraińskich szkołach w Bartoszycach i Górowie Iławeckim, w cerkwi greckokatolickiej oraz małym muzeum w świetlicy ukraińskiej w Górowie Iławeckim. Z pewnością dzieciom należącym do mniejszości polskiej na Litwie oraz ukraińskim uczniom z Ukrainy było ciekawie poznawać specyfikę funkcjonowania szkół mniejszości ukraińskiej oraz kulturę ukraińską.
Ponadto wiele interesujących spotkań z przedstawicielami władz lokalnych, instytucji oraz z ludźmi kultury oraz niezapomniane wrażenia i krótki koncert podczas uroczystej sesji Rady Miasta na długo pozostaną w pamięci.

Wszystkie te niezapomniane chwile, wiele wrażeń i emocji, a także nowe przyjaźnie i znajomości mogły się wydarzyć dzięki otwartości i wsparciu finansowemu burmistrza miasta Reszel, zaangażowaniu dyrektora Gimnazjum nr 1 w Reszlu, aktywności nauczycieli, miejscowych przedstawicieli społeczności ukraińskiej oraz dzięki wielu ludziom, dla których ważne jest wychowanie dzieci i młodzieży we wzajemnym szacunku i poszanowaniu do tradycji i kultury wszystkich narodów, bez względu na to, gdzie mieszkamy i gdzie jest nasza ojczyzna.

Przyjazd dzieci z Ukrainy do Reszla był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Powiatowego Komitetu Społecznego „Razem z Ukrainą”.

Lubomira Tchórz

Fotografie: L. Tchórz, B. Domaradzki

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na reszel.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Ukrainki

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages