Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Spotkanie z cyklu „Poznajemy ciekawe zawody”

2014-06-24 12:38:26 (ost. akt: 2014-06-24 12:43:49)

Autor zdjęcia: Organizatorzy

10 czerwca 2014 r. Niepubliczną Szkołę Podstawową w Leginach odwiedził pan Marcin Miłoszewski – lekarz weterynarii. Tego dnia miało miejsce drugie w roku szkolnym 2013/2014 spotkanie z cyklu „Poznajemy ciekawe zawody”.

Celem wizyty pana Marcina Miłoszewskiego było przybliżenie uczniom zawodu weterynarza.
Spotkanie zaczęło się o godz. 9.00 w sali gimnastycznej. Brali w nim udział wychowankowie szkoły oraz pedagodzy. Na początku pan Miłoszewski pokazał sondę, przez którą podaje się zwierzętom wodę. Dokładnie przybliżył jej działanie na przykładzie konia. Następnie zostaliśmy zapoznani z symbolem medycyny (sztuki lekarskiej), którym jest wąż Eskulapa. Dowiedzieliśmy się, że grecki odpowiednik Eskulapa to Asklepios – jego atrybut stanowiła laska opleciona przez węża (symbol odradzania się związany ze zrzucaniem skóry). Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziło zagadnienie dotyczące sposobu postępowania wobec zwierząt. Wychowankowie szkoły chętnie włączyli się do rozmowy –opowiadali o swoich spostrzeżeniach oraz podawali dużo przykładów. Pan Miłoszewski uczulił najmłodszych, że między innymi nie wolno bić zwierząt, łapać za ogon, a bez wiedzy właściciela nie powinno się karmić i poić czworonogów. Ważną informacją, którą usłyszeliśmy od weterynarza, była wiadomość o konieczności szczepienia zwierząt (raz do roku) oraz odrobaczaniu (raz na 3 miesiące). Należy o tym pamiętać, jeśli chcemy, by nasze czworonogi towarzyszyły nam jak najdłużej oraz dla własnego zdrowia. Dowiedzieliśmy się również, że nie powinno się spać z kotem czy psem. Wiemy także, iż konieczne jest mycie rąk po każdym kontakcie z naszym czworonogiem – obiecaliśmy, że będziemy tego przestrzegać.

Kolejnym elementem spotkania był konkurs wiedzy, który sprawdzał, czy uczniowie zapamiętali wiadomości przekazane im przez pana weterynarza. Pan Miłoszewski zadawał pytania, potem wskazywał osobę, która udzieli na nie odpowiedzi. Za poprawną odpowiedź uczeń otrzymywał cukierka. Dzieci chętnie uczestniczyli w quzie. Nauczyciele zgodnie stwierdzili, że uczniowie uważnie słuchali wystąpienia lekarza weterynarii.

Po zakończeniu konkursu to wychowankowie szkoły zadawali panu Miłoszewskiemu pytania. Uczeń klasy V spytał weterynarza o najtrudniejszy przypadek w leczeniu zwierząt oraz gdzie trzeba się uczyć, by zostać weterynarzem. Nasz gość chętnie i wyczerpująco odpowiedział na te pytania. Zapytano również pana Miłoszewskiego o to, czy lubi swój zawód. Odpowiedź była następująca: „Tak, lubię. By wykonywać ten zawód, trzeba przede wszystkim kochać zwierzęta”.

Ostatni element spotkania stanowiło wyrecytowanie przez uczennicę klasy V, Aleksandrę Kościelniak, dwóch wierszy dotyczących naszych czworonogów autorstwa Barbary Borzymowskiej: „Modlitwa psa”, „Schronisko niechcianych uczuć”.

Spotkanie z lekarzem weterynarii było niezwykle pouczające, ponieważ uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób powinni dbać o zwierzęta. Ci, którzy w przyszłości chcą zostać weterynarzami, wiedzą już, jaką szkołę wybrać oraz że jest to praca ciężka, ale i dająca dużo satysfakcji, gdy na przykład uratuje się życie psu czy innemu zwierzęciu.

Marlena Żukowska

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na reszel.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages