Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Międzynarodowe spotkanie

2014-05-20 11:23:37 (ost. akt: 2014-05-20 11:27:48)

Autor zdjęcia: ZS Reszel

W dniach 13-18 maja w Zespole Szkół im. M. Rataja w Reszlu odbyło się ostatnie już spotkanie w ramach projektu Comenius. Projekt ma na celu uzmysłowienie młodzieży różnic kulturowych i wymianę sposobów walki z uprzedzeniami, rasizmem, wykluczeniem kulturowym i segregacją.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest wyczulenie młodych ludzi na szacunek drugiego człowieka pomimo jego wyglądu, pochodzenia, statusu społecznego czy przynależności religijnej lub kulturowej. Projekt otworzył wielu uczniom drzwi do innego świata, innej kultury i innych ludzi.
Delegacje uczniów i nauczycieli z Turcji, Niemiec, Francji, Hiszpanii i Włoch oraz z Reszla odwiedziły w ostatnich dwóch lat swoje szkoły. Jako ostatni kraj na zakończenie przedsięwzięcia wybrano Polskę.

Po przyjeździe do Reszla goście zostali uroczyście powitani chlebem i solą przez Dyrekcję szkoły, przedstawicieli nauczycieli, uczniów i rodziców na dziedzińcu przepięknego Reszelskiego Zamku. Wraz z zaangażowanymi w projekt uczniami i nauczycielami delegacje odwiedziły Warszawę, Świętą Lipkę i Wilczy Szaniec. Miały okazję uczestniczyć w spływie kajakowym Krutynią oraz grze miejskiej zorganizowanej w Reszlu, a mającej na celu zapoznanie gości z zabytkami i ciekawymi miejscami miasta. Zaproszeni goście wysłuchali reszelskiego chóru w czasie koncertu w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Zwiedzili teren Zespołu Szkół, odwiedzili Burmistrza Reszla, Szkołę Podstawową nr 3 oraz Gimnazjum nr 1.

W czasie każdej z wizyt w krajach biorących udział w projekcie, każde z państw przedstawiało prezentacje multimedialne prezentujące szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych krajów. Tym razem młodzież przedstawiła swoje dziedzictwo kulturowe. Uczestnicy projektu przywieźli ze sobą charakterystyczne dla ich państw specjały, które zaprezentowali w czasie wystawy i degustacji. Przygotowane w czasie konkursu kulinarnego dania narodowe zostały ocenione przez jury złożone z uczniów, nauczycieli i rodziców. Zwyciężyła Turcja. W ostatnim dniu podsumowującym projekt zaprezentowała się młodzież Zespołu Szkół oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej, dając popisy umiejętności językowych, wokalnych oraz tanecznych. Uroczyste przemowy, łzy żalu przed rozstaniem i wspaniała międzynarodowa atmosfera były dowodem dobrze wykonanej ciężkiej pracy nauczycieli i uczniów z Zespołu Szkół w Reszlu.

Spotkanie w małym Reszlu okazało się wyjątkowym wydarzeniem podsumowującym dwuletni projekt i pozostawiło mnóstwo wspaniałych, niezapomnianych wspomnień w sercu każdego uczestnika.

Daria Staniszewska

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na reszel.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages