Piątek, 24 maja 2019. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Vivaldi - program muzyczny dla klas 4-6

2014-04-15 14:44:22 (ost. akt: 2014-04-15 14:45:41)

Autor zdjęcia: Wojciech Jałoszewski

Kolejny raz w tym roku szkolnym 8 kwietnia uczniowie klas 4-6 wzięli udział w programie muzycznym pt. "Vivaldi" przygotowanym przez Agencję Artystyczną "MAT".

Pan Konrad Kozubowski tradycyjnie wystąpił w roli konferansjera i wraz z innymi muzykami zaprezentował program muzyczny przygotowany specjalnie dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych. Głównym celem koncertu było poznanie biografii oraz twórczości znakomitego, włoskiego skrzypka i kompozytora Antonio Vivaldiego, zwanego II Prete Rosso, co po polsku znaczy Rudy Ksiądz.

Dzięki przekazanym w przystępny sposób informacjom o wybitnym twórcy Baroku uczniowie dowiedzieli się, że Vivaldi od najmłodszych lat naukę gry na skrzypcach pobierał u swego ojca, który marzył o tym, aby jego syn został księdzem. To marzenie spełniło się, Antonio w wieku 25 lat przyjął święcenia kapłańskie. We wrześniu 1703 rozpoczął pracę jako nauczyciel gry na skrzypcach w sierocińcu dla dziewcząt Ospedale della Pietà, dla którego komponował do końca życia. Cotygodniowe występy zespołów z Ospedale stały się z czasem jednym z ważniejszych wydarzeń artystycznych w Wenecji. A sława "Rudego Księdza" wyszła daleko poza granice Wenecji. Jego dzieła cieszyły się powodzeniem we Francji, Holandii i Włoszech. Po wyjeździe do Wiednia zainteresowanie jego muzyką, twórczością spada. Zapomniany, schorowany umiera w 28 lipca 1741 roku w Wiedniu. Dopiero po 200 latach od śmierci tego włoskiego artysty, narastające zainteresowanie muzyką J.S. Bacha, który dokonał transkrypcji na klawesyn 18 koncertów skrzypcowych Vivaldiego, kazało zwrócić uwagę badaczy na kompozytora oryginałów. Stopniowo stawało się jasne, że Vivaldi to wybitny, nietuzinkowy kompozytor, którego można stawiać na równi z Bachem. Przyjmuje się, że Vivaldi skomponował około 500 koncertów instrumentalnych, 49

oper. Większość kompozycji Vivaldiego odkryto w latach 30. XX wieku.
Podczas koncertu uczniowie klas IV-VI usłyszeli w wykonaniu muzyków fragmenty kompozycji "Cztery pory roku": II część koncertu "Zima", I część "Lata", III część koncertu zatytułowanego "Jesień" (w transkrypcji na trąbkę) oraz I część "Wiosny". Ponadto współczesną kompozycję Jérôme Müller'a pt. "Vivaldi".

Na zakończenie spotkania odbyły się Eliminacje Turnieju Wiedzy o Muzyce, w którym wzięło udział trzech uczniów: K. Kulas, D. Wegnerowski oraz D. Zelma. Wśród pytań przygotowanych przez prowadzącego pojawiły się: Jakiej narodowości był Vivaldi? Gdzie się urodził? Na jakim instrumencie potrafił grać? Z jaką orkiestrą współpracował? Kto był pierwszym nauczycielem Vivaldiego? Jaki pseudonim posiadał? Ile koncertów skomponował Vivaldi? Gdzie zmarł?

Konkurs wygrał czwartoklasista - D. Zelma. Gratulujemy!

Agata Doboszewska

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na reszel.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages