Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Chopin jakiego nie znacie

2014-03-19 15:57:48 (ost. akt: 2014-03-19 16:00:52)

Autor zdjęcia: Organizatorzy

„Chopin jakiego nie znacie”- pod takim tytułem odbył się 12 marca br. program muzyczny dla klas 4-6 przygotowany przez Agencję Artystyczną „MAT”. Celem koncertu było przybliżenie uczniom życia i twórczości znakomitego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, a także zaprezentowanie utworów fortepianowych w transkrypcji na flet, klarnet i skrzypce.

Prowadzący ciekawie opowiedział o dzieciństwie „cudownego dziecka”, które mając 7 lat koncertowało na salonach Warszawy, a w wieku ośmiu lat skomponowało swój pierwszy utwór Polonez g-moll, którego uczniowie wysłuchali w wykonaniu Damiana Michałowskiego. Kolejny etap życia Chopina to czasy młodzieńcze, które chętnie spędzał na Mazowszu. To tam zetknął się z muzyką ludową, czego efektem były mazurki, forma muzyczna będąca artystyczną stylizacją trzech tańców: mazura, kujawiaka i oberka. Uczniom zaprezentowano Mazurek F- dur w transkrypcji na klarnet oraz Mazurek a-moll w transkrypcji na skrzypce.

Inną formą twórczości były pieśni. Pani Renata Kaczyńska po mistrzowsku zaśpiewała pieśń Wiosna, Życzenie i Śliczny chłopiec.

Duży wpływ na losy Chopina miała sytuacja polityczna w kraju, który był pod zaborami. Był to czas prześladowań i terroru. Chopin opuszcza ojczyznę i resztę życia spędzi w Paryżu. Tam też koncertuje i komponuje, ale cierpi bardzo z powodu trudnej sytuacji jego rodaków po upadku powstania listopadowego. Daje temu wyraz w polonezach- zawarł w nich bunt, rozpacz i smutek. Mówiono, że w muzyce Chopina ukryte są armaty. Uczniowie wysłuchali Poloneza A-dur.

Dorobek twórczości Chopina to ponad 200 utworów, które są inspiracją dla współczesnych kompozytorów. Uczniowie wysłuchali Walca a- moll w jazzowym opracowaniu. To była wspaniała lekcja muzyki i patriotyzmu.

Na koniec odbył się turniej wiedzy o muzyce, w którym udział wzięli: Anita Dawid i Adrian Lutowski z kl.5c oraz Alan Rogalski z 4b. I miejsce zajął Alan Rogalski. Gratulujemy!

Małgorzata Gardocka

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na reszel.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages