Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Pożar sadzy w kominie

2014-02-04 08:35:37 (ost. akt: 2014-02-04 12:29:41)

Autor zdjęcia: OSP Reszel

W ciągu ostatnich kilku dni reszelscy strażacy trzy razy wyjeżdżali do pożarów sadzy w kominie. Strażacy apelują o to, by kontrolować kominy.

Ochotnicy z Reszla interweniowali w Łężanach, a także dwukrotnie przy ul. Okręg.

Czym palić, jak palić tak, żeby było ciepło, przytulnie, ale i bezpiecznie?

Zazwyczaj o tej porze roku niestety wybucha wiele pożarów spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń i instalacji grzewczych oraz nieterminowym czyszczeniem przewodów kominowych i palenisk lub co jeszcze gorsze w ogóle brakiem tego typu czyszczenia.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie przypomina, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony ppoż. budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719):

§ 34. 1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy.
2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.

Wprawdzie ustawodawca zwolnił właścicieli budynków jednorodzinnych od zatrudnienia kominiarzy do usuwania zanieczyszczeń, nie mniej jednak bardzo zachęcam do tego, aby prace te zlecać osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje kominiarskie, a co za tym idzie również doświadczenie w tym zakresie, gdyż jak pokazuje życie i strażackie statystyki samodzielne czyszczenie często bywa nieskuteczne.

W przypadku powstania pożaru, którego przyczyną jest nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów funkcjonariusze tut. Komendy będą wyciągać daleko idące konsekwencje. Kto nie dopełnia obowiązku podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Ukarani mogą być zarówno właściciele, jak i zarządcy oraz użytkownicy obiektów.

Najczęstsze przyczyny powodujące pożary w okresie grzewczym to:
- użytkowanie uszkodzonych piecyków, kuchenek i innych urządzeń grzejnych,
- użytkowanie popękanych nieszczelnych przewodów kominowych oraz skorodowanych poprzepalanych rur dymowych,
- używanie cieczy palnych do rozpalania w piecach,
- brak wyizolowania urządzeń grzewczych od materiałów palnych, np. nie wyizolowanie podłogi przy drzwiczkach paleniskowych, suszenie drewna na piecach lub obok nich,
- nieterminowe czyszczenie przewodów kominowych lub brak tego typu czyszczenia,
- gromadzenie się sadzy w tych przewodach (w tym przypadku najbardziej niebezpieczna jest sadza tzw. szklista, która powstaje, gdy pali się materiały zawierające wodę, np. torf czy też nie wysuszone dostatecznie drewno),
- pozostawienie bez dozoru urządzeń grzejnych typu „farelki, słoneczka”, itp.

Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie pieców nie należy przechowywać materiałów łatwopalnych takich, jak papier, szmaty drewno, benzyna, itp. W tego typu pożarach ludzie często tracą dorobek całego życia, a niejednokrotnie również zdrowie i samo życie.
Czyszczenie przewodu kominowego kosztuje ok. 100 – 200 zł w zależności od firmy, której zlecimy wykonanie usługi. Czy to tak wiele w porównaniu z ceną naszego zdrowia czy też życia? Jeśli w ogóle takie wartości można przeliczyć?

Dodać należy tylko, że komin uszkodzony w wyniku pożaru praktycznie nie nadaje się już do eksploatacji, a koszty jego naprawy lub budowy nowego są bardzo duże.Dlatego też funkcjonariusze z naszej Komendy apelują o zachowanie podczas sezonu grzewczego szczególnej ostrożności i zwrócenie uwagi na systemy grzewcze naszych budynków i domów. W ubiegłym roku kętrzyńscy strażacy interweniowali w tego typu pożarach kilkadziesiąt razy. Są to na pozór nie groźne pożary sadzy w kominach, które przecież mogą stać się przyczyną ogromnej tragedii. Jeszcze raz apelujemy do wszystkich, aby w „cieple domowego ogniska” nie zapomnieli o bezpieczeństwie swoim i swoich najbliższych.

mł. bryg. Szymon Sapieha
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czytelnik #1315525 | 83.24.*.* 4 lut 2014 12:02

  No to rzeczywiście jest wiadomość dnia. Jeżeli szybko się w Gazecie coś nie zmieni to nikt jej nie będzie czytał

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do komina to chyba kominiarz musi #1315320 | 31.61.*.* 4 lut 2014 09:24

  bo kto ma wleźć na komin ? babka 80 letnia ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages