Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Reszel: "Biały krzyż" w SP 3

2013-11-16 23:37:45 (ost. akt: 2013-11-16 23:43:00)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

Jedną z najważniejszych dat w historii naszego państwa jest 11 listopada. Dzień ten jest symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i zwycięstwa. Tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

W 1918 roku Polska odzyskała tożsamość i po 123 latach niewoli, wróciła na mapy Europy. Dla upamiętnienia 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległego bytu państwowego 12 listopada 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się uroczysty apel, przygotowany przez uczniów klasy Vc pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego, historii i plastyki.

Tego dnia wszyscy uczniowie ubrali stroje galowe, a sala gimnastyczna przybrała odświętny wygląd. Pojawiły się barwy narodowe, prezentacja multimedialna oraz symboliczna dekoracja, przedstawiająca brzozowy krzyż i mogiłę, na której uczennice postawiły znicz, który przywołać miał pamięć o bezinteresownej ofiarności, odwadze i męstwie często bezimiennych bohaterów minionych czasów.

W tematykę uroczystości wprowadziła uczniów pani Małgorzata Gardocka. Po komendzie: Powstań, baczność, wszyscy zgromadzeni zaśpiewali hymn państwowy, który podkreślił podniosłość, powagę chwili. Wydarzenia historyczne dotyczące dziejów naszej Ojczyzny, o których przypominali uczniowie prowadzący apel, przeplatane były utworami lirycznymi oraz powszechnie znanymi pieśniami patriotycznymi, w śpiewanie których włączyła się cała społeczność szkolna. Usłyszeliśmy: "Rotę", "Pierwszą Brygadę", "Szarą Piechotę, "Wojenko, wojenko".

Uczennice klasy Vc przepięknie zaśpiewały również utwór Krzysztofa Klenczona "Biały krzyż" oraz pieśń, do której muzykę skomponował Włodzimierz Korcz, a słowa napisał Jan Pietrzak pt. "Żeby Polska była Polską".

Podczas całej uroczystości w sali panował odpowiedni dla tego święta podniosły nastrój i skupienie, które stworzone zostały nie tylko dzięki oratorskim i wokalnym zdolnościom młodych artystów naszej szkoły i dekoracji przygotowanej specjalnie na tę okoliczność, ale również dzięki zaangażowaniu w śpiewanie całej uczniowskiej widowni, obecnej na akademii.

Apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez uczniów klasy V c był przepiękną lekcją historii.

Dyrekcja szkoły pogratulowała wszystkim uczniom zdanej na szóstkę lekcji z patriotyzmu. Akademia zorganizowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przybliżyła uczniom historię naszej Ojczyzny, która dziś jest wolna i niepodległa. Wzbogaciła wiedzę uczniów o odrodzeniu państwa polskiego. Najważniejszym celem uroczystości było jednak uświadomienie współczesnemu pokoleniu młodych Polaków ciągłości historii i roli wartości moralnych w życiu narodu.

Podczas apelu zostały wręczone nagrody uczniom wyróżnionym w konkursie plastycznym.

Tekst: Agata Doboszewska
Zdjęcia: Marta Lewczuk-Daliga

Do poczytania:Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na reszel.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj


Polub nas na Facebooku:

Źródło: sp

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ludzie są teraz zniewoleni #1246511 | 31.61.*.* 17 lis 2013 09:28

    to czemu mówi sie ze kiedys tak było ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages