Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Radna: Proszę spojrzeć na gminy, miasta i urząd marszałkowski

2013-08-27 05:46:00 (ost. akt: 2013-08-26 10:58:59)
Okazało się, że jedynie radna powiatowa nadała się do powiatowej instytucji.

Okazało się, że jedynie radna powiatowa nadała się do powiatowej instytucji.

Autor zdjęcia: Anna Matejuk - Ficek

Radna powiatowa popracuje w instytucji powiatowej. Wygrała konkurs. Młodzi ludzie nie mieli szans aby wystartować w biegu o ten etat. 


Poprzeczkę ustawiono tak wysoko, że młodzi ludzie odpadli na starcie. Wszystko to wśród zapewnień, że w naszym powiecie walczy się z bezrobociem i stwarza szanse dla młodych ludzi. Tadeusz Mordasiewicz, starosta kętrzyński postanowił utworzyć nowe stanowisko urzędnicze. W Powiatowym Domu Dziecka w Reszlu uruchomiono etat pod nazwą "główny specjalista do spraw administracyjno - organizacyjnych". Starosta już wcześniej zapowiadał, że powstanie nowe stanowisko, ponieważ dyrektorka placówki nie radzi sobie właśnie ze sprawami administracyjnymi. Dokumentacja prowadzona przez PDD była na dosyć niskim poziomie, co wykazała kontrola wojewody. Rozpisano konkurs. Można było przeczytać o naborze w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej starostwa. Utworzony etat nie jest stanowiskiem kierowniczym, lecz zwykłym urzędniczym wakatem.

Wielu młodych ludzi po studiach mogłoby więc aplikować. Wszystkie nadzieje ostudzono na samym starcie. Choć walka miała się toczyć o stanowisko urzędnicze to wymagania postawiono niezwykle ostre. Jedno z nich praktycznie wyeliminowało wszystkich młodych, choć na co dzień z ust polityków padają niezliczone deklaracje i zapewnienia o wspieraniu młodych ludzi w poszukiwaniu pracy.

Nie dano równych szans aby się zaprezentowali i stanęli do walki z bardziej doświadczonymi kandydatami.

Po co takie doświadczenie?
Jeden z zapisów konkursu brzmi: "preferowany co najmniej 7-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym w jednostce pomocy społecznej". Tak podano w dziale "wymagania niezbędne".

Młody człowiek po studiach magisterskich, choćby posiadał założone przez organizatora wymagane wykształcenie z "pedagogiki specjalnej, psychologii lub na innym kierunku w zakresie resocjalizacja pracy socjalnej, pedagogiki opiekuńczo - wychowawczej albo na innym kierunku uzupełnione studiami podyplomowymi w zakresie psychologii, nauki o rodzinie lub resocjalizacji albo zarządzania i organizacji pomocy społecznej", nie ma 7 lat doświadczenia na stanowisku kierowniczym.

Okazuje się jednak, że jak ryba w wodzie odnalazła się w tych wymaganiach radna powiatowa Bożena Biegańska. Kobieta zmieniła pracę praktycznie z dnia na dzień. Po rozstaniu z piastowanym przez 15 lat stanowiskiem kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, wygrać taki konkurs jest łatwiej.

Można by powiedzieć, że jest on nawet jakby "uszyty na miarę". Okazało się więc, że jedynie radna powiatowa nadała się do powiatowej instytucji. Druga oferta, która wpłynęła została odrzucona. Nie spełniła wymogów formalnych. I nie ma co tu winić pani radnej - skoro spełniła wszystkie wymogi konkursu to grzechem zaniechania byłoby nie wystartować. Tym bardziej, że etat pani radnej nie jest stanowiskiem kierowniczym i nie będzie musiała z racji tego rezygnować z mandatu radnej powiatowej.

Sprawa konkursu nie tylko bulwersuje ale i wywołała dyskusje w kuluarach.

— Siedem lat doświadczenia kierowniczego przy zwykłym konkursie na stanowisko urzędnicze to dowód tego, że nasza władza nie myśli. Nie myśli o młodych ludziach — stawia sprawę jasno Ryszard Kaczmarczyk (SLD), radny opozycyjny. — Personalnie do radnej Biegańskiej nie mam nic. A co do konkursów i zatrudnień. Każdy wie jak starosta zatrudnia i tyle.


Zbigniew Nowak, wicestarosta kętrzyński i kolega partyjny Ryszarda Kaczmarczyka z SLD nie chce rozmawiać o szansach na zatrudnienie dla młodych ludzi. Nie interesuje go rozmowa na ten temat.

— Nie udzielam wywiadów — ucina krótko Nowak. 

Więcej do powiedzenia i bardziej zainteresowany tematem był Krzysztof Krupienik, przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia. Pan Krzysztof jest także urzędnikiem podległym staroście. Na co dzień zarządza bowiem powiatową oświatą.— W przypadku zatrudnienia w Powiatowym Domu Dziecka uważam, że jak najbardziej wskazane jest duże doświadczenie — stwierdza Krzysztof Krupienik. — Są takie stanowiska, gdzie bez doświadczenia nie można się obejść. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej trudno się zorientować czy dany kandydat da sobie radę — kończy urzędnik.


Co na to wszystko sama radna Bożena Biegańska?

— Nie ja byłam organizatorem konkursu dlatego nie jestem upoważniona do komentowania i oceny jego przebiegu — mówi świeżo upieczony urzędnik Domu Dziecka. — Proszę obiektywnie spojrzeć na konkursy ogłaszane przez inne urzędy: gmin, miast i urzędu marszałkowskiego i porównać warunki w nich zawarte — stwierdza nasza rozmówczyni.


Pozostaje jednak inna kwestia. Konkurs wygrany przez radną powiatową zbiegł się w czasie z odejściem pani Biegańskiej z klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, które jest w Radzie Powiatu opozycyjne wobec starosty. Staroście przybyła więc najprawdopodobniej nowa ręka w górze podczas głosowań.
Robert Izdebski, wojtula
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. krysta #1194134 | 89.229.*.* 10 wrz 2013 09:28

  takie fajne kętrzynskie piekiełko ze starostą belzebubem na czele, tak trzymać,

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kolo #1185686 | 89.229.*.* 30 sie 2013 18:09

  poszedłem kiedyś do urzędu pracy, żeby mnie wysłali na szkolenie, prosto w twarz mi powiedziała że nie, mamy za dużo chętnych a tylko 30 miejsc i wiecie co? wybierają tylko znajomych, rodzinę i innych na układach, zwykły człowiek w tym kraju nie ma szans na nic

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. imp #1185683 | 89.229.*.* 30 sie 2013 18:06

  https://www.youtube.com/watch?v=1vXNaayF s1Q

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Baia #1183988 | 79.191.*.* 29 sie 2013 10:13

  "Dokonania" pana naszego starosty właściwie doceniają mieszkańcy powiatu. Już niedługo padnie 10 tys. głos negatywnie oceniający starostę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. dag #1183744 | 89.229.*.* 28 sie 2013 22:29

   przecież wiadomo że to ich kolejny przekręt , z daleka śmierdzi, kroją państwowe pieniądze jak tylko da radę, dzielą się stołkami i patrzą jak najszybciej się nachapać, nikogo nie obchodzi ,że ludzie nie mają co do gara włożyć, pojebany kraj

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (23)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages